| Lolololita a întrebat:

Salut.Am intrebari la geograrie :
1. Cum se determina coordonatele geografice ale oraselor?
2. Cum se calculeaza dinstanta in km, cu aplicind scara hartii?
Va rog, nu-mi trimite-ti saituri unde se calculeaza km, imi trebuie raspunsuri concrete la intrebaril mele.Multumesc foarte mult.

2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Caută răspunsurile utilizatorului „corolav".
La punctul 2 răspunsul e așa :
Pe hartă e scrisă o scară.
De ex. 1: 300.000.
Asta înseamnă că 1 cm de pe hartă este egal cu 300.000 cm de pe teren.
100.000 cm = 1000metri (1 km).
Deci 300.000 cm vor fi 3 km.
Adică 1 cm de pe hartă = 3 km de pe teren.
Sper că ai înțeles.

| dD27d a răspuns:

1.Dupa longitudine-latitidine, in functie de meridiane, paralele. Poti cauta pe net mai explicit.
2.Masori pe harta cu rigla, adica dep.de scara hartii.Ex pe o harta mare, cum e la scoala ai dist.pe rigla de 3 cm, deci aprox 3000 km, ex Romania-Germania