| Morreti a întrebat:

Am luat bacul cu media 6, 74 si sunt curios daca se merita sa urmez postliceala la Angel Saligni din Braila la depanari pc-uri (cursuri gratuite)caci la anul pot da la o facultate din moment ce am luat bacul dar anul asta nu am avut bani. E pierdere de timp? (M-am inscris la la ajutorul de somaj si nu vreau sa pierd aceia pentru un curs care nu e bun de nimic)

Răspuns Câştigător
| AladdinSane a răspuns:

Sigur vei învăța ceva nou la curs, poate așa vei descoperi și dacă îți place domeniul sau nu.
Încearcă să privești anul ăsta ca pe o oportunitate: hotărăște-te la ce facultate vrei să mergi, încearcă să înveți și alte lucruri noi care îți plac, dezvoltă-ți hobby-urile etc.

Din păcate în ziua de azi facultatea nu îți mai garantează/oferă prea multe în sine. Succesul depinde de atitudinea ta. Așa că te sfătuiesc să îți alegi un domeniu care se caută, dar care nu are o piață de muncă suprasaturată (adică se întâmplă des ca toți să dea la o anumită facultate... drept de exemplu, și apoi nu sunt locuri de muncă pentru toți avocații/juriștii). Așa că interesează-te ce se caută, îți place și îți poate aduce un venit bun. Și cel mai important este ca indiferent unde studiezi: curs, facultate etc trebuie să îți dai silința să fii foarte bun, ca să ajungi indispensabil pentru angajatori, și să profiți de oportunitățile pe care le întâlnești! big grin
Baftă!

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă urmezi o Şcoală Postliceală, NU mai ai dreptul să ceri/primeşti ajutor de şomaj!

Toate cele bune.

| Lucian_Magnus_1980 a răspuns:

Orice inveti in plus nu strica. Degeaba pornesti de la premiza ca facultatea iti va da o cunoastere reala. Am cunoscut destui prosti si nepriceputi cu cate 2 facultati...

| Dolyta a răspuns:

Din cate stiu eu, domeniul IT este cel mai cautat, deci din moment ce cursul este si gratuit nu vad de ce ar fi o pierdere de timp, chiar este o oportunitate, nu o rata.