| Miciuha a întrebat:

Salut.Am nevoie de ajutor la o problema. Linia mijlocie a unui trapez are lungimea de 12 cm, iar inaltimea de 8 cm. Calculati aria trapezului. puteti sa-mi spuneti care este formula si raspunsul? Multumesc Funda+Vot!

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sfat: pe aici lumea nu e interesata sa - ti rezolve tema, dar poti intreba mai "elevat": am nevoie de ajutor sa inteleg cum sa aplic formula aria trapezului in problema mea, etc.
Trapezul

Aria trapezului = (baza mare + baza mica)xinaltimea/2, adica Atrapez=(B + b) x h/2, iar in cazul nostru
AABCD=(DC + AB) x AM/2, pentru ca
DC=B (baza mare)
AB=b (baza mica), iar
AM=h (inaltimea).
Mai intreaba, sper ca este corecta formula. Asteapta si opinia celorlalti.
Succes.

| NumeNormal a răspuns:

Linia mijlocie in trapez e baza mare + baza mica pe 2.Aria trapezului e (baza mare + baza mica) ori inaltime totul pe 2.Inlocuiesti cu linia mijlocie si iti da linia mijlocie ori inaltime=>Aria trapezului e 12 ori 8=96. Sper ca ai inteles!

| 2104 a răspuns:

Pai linia mijlocie se afla asa : baza mica + baza mare supra 2 si aria este : (baza mica + baza mare) × inaltimea supra 2

Sper ca am fost e ajutor!

| soricelfrumusel15 a răspuns:

A = LM * h=12*8=96