| anonim_4396 a întrebat:

Salut! Am o nelamurire cu privie la notele de la bacalaureat. Termin a 12-a si urmeaza sa il dau. Daca as lua o nota care nu ajuta la promovarea examenului (de exemplu 4 istorie, 6 romana si 8 geografie, oricum eu sunt sigur pe mine ca nu il voi pica pentru ca stiu sa le rezolv cat sa iau cu minim media 6, la simulare am avut 6.80 rom/5. 4ist/8.2geogr. si media 6.80) si l-as da in toamna din nou, dau doar la materia picata sau trebuie sa il dau din nou la toate trei? Pentru ca am citit ca notele promovate pot fi recunoscute in sesiunile urmatoare si nu inteleg cum se procedeaza. Multumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In a doua sesiune este obligatoriu examenul la materia picata, in cererea de inmscriere vei specifica expres sa-ti fie recunoscute celelalte note.
P.S. Sper ca n-o sa fie cazul. Succes!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca pici un examen de BAC poti sa-l sustii in toamna, doar pe acela, dar trebuie sa mentionezi asta pe cererea de la liceu, ca doresti pastrarea notelor de la examenele unde ai promovat deja si re-examinarea doar la materia picata.

| Danny28 a răspuns:

În a doua sesiune dai doar la materia picată. Dacă vei pica la istorie, în cea de-a doua sesiune, la înscriere vei completa niște foi în care să bifezi că dorești să se echivaleze probele luate.