| Patriciaiancu a întrebat:

Salut.Am o poveste scurta si 3 intrebari.Acum 28 de ani mi-am întrerupt studiile când am terminat clasa a zecea.Chemarea depărtării.Am plecat.Acum m-aș intoarce dar am înțeles că, cine nu are bacul e cam cursed, sortit eșecului.Nu știu ce să cred sau să zic, așa că întreb:
1.se mai face liceul la seral în România?
2. există licee care nu predau științe exacte(matematici, fizica, chimie) ca nu am nimic în comun cu ele?
3.merita efortul având în vedere că am aproape 46 de ani, o situație relativ bună si o meserie căutată pe tot mapamondul?
Multumesc că v-ați aplecat asupra micilor mele rândulețe si sper sa si primesc niște răspunsuri.
Cu stima si respect, Peter.

Răspuns Câştigător
| UnOhm a răspuns:

1.Da, se face.
2. Atat timp cat este ales un profil uman, da. Principalele sunt filologia si stiintele sociale. Ambele sunt utile si, in cele mai multe cazuri, prezinta multe puncte de interes.
3. Daca pe tine te face sa te simtti mai bine faptul ca ai terminat liceul, cu siguranta, da. Chiar daca experienta vietii este, probabil, una vasta, intotdeauna lucruri noi pot fi invatate si care, prin dezvoltarea lor ulterioara pot aduce beneficii pe multiple planuri. Totusi, acestea le poti invata si acasa, fara a frecventa neaparat cursurile unui liceu. Decizia ramane la latitudinea ta, in functie de scopul pe cere il urmaresti.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Sigur ca se mai face.
2.Da, exista asemenea licee, cu profil uman.
3.Tu trebuie sa decizi daca merita sau nu efortul. Daca as fi in situatia ta eu n-as mai continua, in meserie n-ai nevoie de liceu.

| Patriciaiancu explică:

Iti multumesc pentru lămuriri.Ai fost drăguț ca ti-ai luat din timpul tau liber să citești întrebarea.Ai pus punctul pe I, depinde de scopul care il urmărești.Asa este.In primul rand ma gandesc la cei din jurul meu la ce vor gândi ei cand vor afla ca nu mi-am terminat nici macar liceul.Am avut o întâmplare care mi-a dat de gandit.Am o proprietate închiriată la o familie, 2 inginerași si în timp ce povesteam cu ei împreună cu sotia mea(a absolvit 2 facultăți +licenta in finanțe bănci), au început să emită judecăți si sa afirme ca aceia care nu au cel putin un liceeu sau o facultate sunt, nu stiu cum sa o zic în cuvinte puține, PROSTI.Atunci le-am spus că am zece clase.Nu îți poți imagina consternarea lor si privirea lor.Nu ma stresat foarte tare la momentul respectiv dar mi-a dat de gandit, in contextul actual(brexit). Poate vin acasă si mă lovesc de chestia asta.Slabe șanse să mă duc să mă angajez, să mă prezint cu un CV sau să mă duc la un interviu, nu este necesar dar pentru mândria mea.Nu stiu ce sa zic, am să mă mai gândesc si cred că dacă ma întorc acasă am să continui liceeul si am să merg mai departe, am tot ce trebuie pentru treaba asta si acum am ceva în plus, timp.Multumesc inca o dată.