| Anonim1790 a întrebat:

Salut, am rămas corigent in clasa a 6-a, va rog repede, ce am de învățat? Am rămas doar pe sem 2.rpd

2 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

În primul rând nu este o întrebare. În al doilea rând, scrii mai multe detalii. Cum ar fi materia la care ești corigent, ce medie ai avut pe primul semestru la această materie.
Iar, referitor la corigența pe toamnă, totul se rezolvă mergând la secretariat pentru a afla programul examenelor de corigență, despre înscriere, despre existența sau nu a unor pregătiri pe timpul verii pentru cei rămași corigenți.
Corigența implică mulți factori, iar neluarea corigenței înseamnă repetarea anului școlar. Deci nu treci examenul de corigență, la anul vei fi mutat în altă clasă care va fi de a 6-a.

| Anee1667 a răspuns:

Buna!
Lucrurile stau in felul urmator: daca media dintre cele doua semestre este mai mare sau egala cu 5, atunci nu va trebui sa dai corigenta. Spre exemplu media de la materia respectiva pe semestrul I este 6, iar pe semestrul II este 4, 6+4=10:2=5, dar in cazul in care media este mai mica decat 5 va trebui sa dai corigenta in toamna.
Daca esti in aceasta situatie te sfatuiesc sa recapitulezi pe tot parcursul vacantei ceea ce s-a predat la materia respectiva pe parcursul anului scolar, sau mai sigur intreaba profesorul care te-a lasat corigent ce anume ar trebui sa inveti.