| Delia_Sorina_2000 a întrebat:

Am si eu o intrebare.Ce sunt tatari? rusi? turci?

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Popor?

| oprescudorin11 a răspuns:

Sunt populatii asiatice care s-au aciuat in zona noastra: tatarii au avut un hanat prin sudul Basarabiei(ne-au atacat stra bunicii si neau adus si tiganii in tara, pe vremea aia erau robi), unii s-au stabilit prin Dobrogea, mai ales sud-Mangalia unde ii mai gasesti si azi, rusii erau spre Urali, au populat apoi Ucraina, la Kiev au avut capitala, turcii au aparut prin sud si au ocupat si ARABIA, si-au insusit religia lor, apoi au ramas unde ii stim, dupa ce au fortat ocuparea si a Europei.
Au fost popoare migratoare, care s-au stabilit in zona, sub presiunea mongolilor, care aia au circulat prin toata Europa cucerind si ROMA.
Turcii au cucerit Bizantul.Mongolii s-au asociat cu turcii pe post de vasali.
Asta ce stiu de la stra -stra -stra bunicii mei.Sunt foarte draguti toti, chiar si tiganii si arabii vor stapani Europa actuala, poate si Romania de zi, mai tarziu cand si rusii vor fi impinsi spre Siberia.
Sunt oameni draguti, au alte obiceiuri alta religie, cu rata de natalitate si o discplina ce-i face demni sa ne scoata din spatiul vital pe toti.

| Gsaasg a răspuns:

Oh,tatarii sunnt un popor mogol-turco-turanic.