| anonim_4396 a întrebat:

Am sustinut astazi Evaluarea Nationala la romana. La ex 5 spunea: Transcrie fiecare propoziţie din fraza următoare, precizând felul subordonatei. Am scris fraza, si am despartit propozitiile prin bare verticale, am scris in stanga barei 1, 2. IMI VA SCADEA PENTRU CA NU AM TRANSCRIS FIECARE PROPOZITIE? Multumesc

10 răspunsuri:
| 123lalala a răspuns:

Asa am scris si eu. e bine. fudita?

| DownTheStairs a răspuns:

Iti va scdea din pacate dar nu cred ca nu iti va da punctaj poate iti va scadea vreo 2 sutimi, insa sper sa nu am dreptate Succes!

| ɴιcoleтα a răspuns:

Toate raspunsurile sunt aici :

http://www.evz.ro/......44250.html

| AndreeeaDaniela a răspuns:

Da,vei pierde doua puncte pentru ca in barem scrie ca primeste cate 1 punct pentru transcrierea fiecarei propozitii. Uita-te pe ismb.edu.ro ca sa te convingi.
Bafta!
Apropo si eu am dat examenul azi.

| Maddaaaaaa a răspuns:

Da, din pacate iti va scade din punctaj, dar acum depinde de cum va aprecia corectorul big grin

| gabriela15 a răspuns:

Nu, trebuia sa copiezi iar fraza, dupa care sa spui : propozitia subordonata este atributiva

| ριтιq a răspuns:

Da! Cred ca nu vei primi chiar nici un punct! Esti la mana corectorului!

| adrryana a răspuns:

Da iti va scadea pentru ca daca le transcriai primeai un punct sau doua, verifica baremul pe edu.ro(ai acolo si raspunsurile corecte)

| MarvelStars28 a răspuns:

Wow, esti un dur. Esti repetent sau ce problema ai?winking

| AntoNella41 a răspuns:

Si eu am facut ca tine am tras 2 bare verticale si am scris ce fel de propoziti is.
si nu cred ca am gresit adica asa ne-o invatat profesoru pe noi sa facem.
Succes in continuare happy