| 69CarpeDiem a întrebat:

Am dat examenul la romana si nu sunt sigur de un exercitiu:
"5.Transcrie fiecare propozitie din fraza urmatoare, precizand felul subordonatei:
Vom selecta trei texte finaliste care vor fi publicate pe site pentru a putea fi comentate de voi."

5 răspunsuri:
| LegionarulRoman a răspuns:

Pai,cred ca avem o singura subordonata: de la "care" in jos -Aributiva!

| Zoey112 a răspuns:

Prop sunt:
1.Vom selecta trei texte finaliste
2.care vor fi publicate pe site
3.pentru a putea fi comentate de voi

2 si 3 sunt subordonate

2 este atributiva
3 este c de scop

nu sunt sigur dar sper ca e corect happy

| 69CarpeDiem explică (pentru Zoey112):

Dupa ce vb cu profa de romana dau si raspunsurile.

| Zoey112 a răspuns (pentru 69CarpeDiem):

Ok happy

| DiannaaMiha a răspuns:

Subordonata este "care vor fi publicate pe site pentru a putea fi comentate de voi." si este ATRIBUTIVA, iar "a putea fi comentate" nu este predicat verbal si nici vb predicativ