anonim_4396
| anonim_4396 a întrebat:

Salut,am terminat liceul anul trecut,am aplicat la doua facultati,cei drept, facultati la care se intra pe baza de dosar.Am fost repartizat la alt profil fata de cel ales de mine,electromecanica, eu imi doream la calculatoare.Cand a inceput facultatea am sesizat ca acel domeniu nu ma pasioneaza deloc, m-am gandit mai bine si nici programarea nu m-ar fi satisfacut. Dupa doua saptamani m-am retras de la facultate.Am zis ca voi da anul acesta la alta facultate care imi place, dar din pacate nu am decis la ce facultate sa aplic.Doresc o facultate care sa imi placa,aici nu ma refer la materii, ma intereseaza la potentialul job pe care il voi obtine dupa terminarea acesteia.Singurele mele "pasiuni" ar fi cele de a viziona filme,uneori ma uit si la trei filme pe zi,imi place sa ascult muzica,in special vioara,dar nu am incercat sa cant pana acum la acest instrument,sa calatoresc, imi place moda anilor 20-60 din SUA,aici ma refer la toata viata din acea perioada si cam atat. Din asta se intelege ca majoritatea informatiilor le primesc pe cale vizuala si auditiva,nu imi place sa citesc,dar deseori imi imaginez scenarii de filme, sau de carti.Ma gandisem sa ma duc la o facultate de finante-banci,adica la ASE, dar imi imaginez ca este greu sa iti gasesti un loc de munca la terminarea ei. Ma mai gandeam sa ma fac antreprenor, sa imi deschid propria afacere, dar nu cred ca am talentul necesar pentru a scoate un profit care sa imi satisfaca nevoile personale.In rest,ca materii, pot spune ca nu ma impac cu ele.Nu am o materie preferata, desi la bac am avut de ales la a 3-a proba dintre chimie, fizica si biologie asa ca am ales biologia.Nu vreau sa comit aceeasi greseala ca anul trecut,sa intru la o facultate care nu imi place, ba chiar am intrat la fara taxa.In cele doua luni ramase,ma gandesc ca am timp sa invat pentru admitere, dar vreau sa hotarasc intelept si sa nu regret decizia luata.

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Așa să faci.