| n3gro a întrebat:

Am terminat liceul in 2017, neapropiindu-ma de BAC, deoarece am fost "atentionat" impreuna cu alti colegi, de profu' de mate ce-l aveam atunci ca daca vreau sa dau BAC-ul, ma va lasa corigent. Motivul era simplu: eram bata la mate si nu ca in prezent as fi vreun geniu sau macar un mediocru. Daca eu as fi dat BAC-ul si l-as fi picat la mate, l-ar fi "tras pe el de urechi" cineva din comisie, gen "de ce au picat astia la tine?" si pensia lui tine de cati oameni promoveaza la materia respectiva sau ceva de genul. Intre timp, am avut niste job-uri si mi-a fugit gandul de la BAC. Acum insa, imi dau seama ca vreau sa evoluez pe plan profesional si imi doresc o facultate si m-am hotarat sa invat si sa ma inscriu la BAC-ul viitor (2020). Problema e ca nu stiu cu ce sa incep. Are vreo releventa sa citesc carti intregi la romana sau mai bine filme/rezumate? Spre ce opere ar trebui sa ma indrept, fiind la profil real? As dori daca se poate, o lista cu operele respective + ceva site-uri cu variante bac sau parerea voastra, daca merita culegerile in 2019. Dau bac-ul la romana, mate, geografie/economie. Plus de asta, ceva tips-uri la "ce sa aleg dintre geo/eco", va rog? Mentionez ca harta muta mi-o da cam urat si mereu am fugit de ea. Multumesc anticipat tuturor.

Răspuns Câştigător
| AC4S4 a răspuns:

Profesorilor nu li se scade din salariu daca elevii lor nu iau bacalaureatul. Insa, inspectorii, directorii pot avea intrebari cand vad un elev cu media 5-6 ca ia 2-3 la bacalaureat.
Stie toata lumea cum se procedeaza. Elevul ia doar 2-3 in teste, iar la sfarsit de semestru apar note de 8-9-10 din senin cat sa iasa media 5. Acest lucru este foarte dubios iar profesorul poate fi tras la raspundere.
Asta demonstreaza doar faptul ca nu poti lasa profesorii sa acorde nota finala. Eu zic ca ar trebui ca pentru fiecare clasa de liceu sa existe un examen de final de an la fiecare materie de specialitate. Sa nu fie corectate de profesorul de la clasa. Acel examen sa valorifice 50% din media finala.

https://liceunet.ro/bacalaureat/romana/programa
Aici ai o lista cu toate operele la romana.

https://www.4bac.ro/category/romana/comentarii/
Aici ai comentariile, fiecare are doua variante. Eu de aici am invatat pentru romana.

Te sfatuiesc sa alegi geografia. Este mai logica si are o tangenta mai mare cu cultura generala.