| djdjdj a întrebat:

Salut, am un dictionar roman german de la regis, dar la fiecare cuvant tradus sunt cate 2, 3 exemple de cuvinte in germana si nu stiu pe care sa-l invat, trebuie primul cuvant sau?

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

laughing)) pentru că un cuvânt poate avea mai multe sensuri în funcție de context. degeaba înveți un sens dacă nu se potrivește cu contextu de care ai nevoie

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cuvntele unei limbi străine se învață din dicționar și prin utilizarea lor practică.

| Zuzu1991 a răspuns:

Ce e aia dictionar, cand scrii pe net?!?
http://translate.google.com
primul cuvant (in dreapta) e cea mai folosita traducere, restul sunt alternative valide