| somerandomdude713 a întrebat:

Anul viitor (2019) termin liceul, profilul fiind economic. Dilema apare acum, ce sa urmez? Ce facultate? Ma gandeam la Politehnica, stiu ca sunt multe specializari, dar majoritatea necesita ca eu sa fiu bun la matematica. Repet, eu terminand un liceu economic, am facut M2. Ma descurc la matematica, nu sunt geniu, dar cred ca peste 8 iau la bac, e subiectiv totusi si n-are rost sa bat aiurea campii despre rezultatul la bac.
Revenind, ma mai gandeam si la FEAA, la Informatica Economica. Voi ce spuneti? Are sens sa ma complic cu Politehnica? Sau sa merg la o specializare mai "usurica" si sa invat programare pe cont propriu.

Răspuns Câştigător
| WAYNEZ a răspuns:

Nu-ți recomand Politehnica.Eu am terminat aceea universitate și dacă aș fi din nou absolvent de liceu nu m-aș mai duce acolo.Să-ți spun și de ce.
La Politehnică sunt foarte multe ore în orar.Am avut zile și cu 8 ore.În anul IV am avut într-o zi 10 ore încontinuu(era miercuri), dar nu mă duceam la cursul de la 8 la 10, deoarece profesorul a înțeles că sunt multe ore și ne-a pus să facem un referat, ca să compenseze absențele de la curs.
Politehnica îi pune pe studenți să fie prezenți și activi la ore.Nota finală este alcătuită din nota de la examen adunată cu note de la seminar și/sau laborator.La seminar vei fi notat pe prezență, vei da lucrari și trebuie să răspunzi bine. Fără prezențe la seminar, un student trebuie să facă de 10 la examen ca să treacă cu nota 5. Dacă un student are prezențe complete la seminar, dar n-a făcut nimic la lucrări, va trebui în examen să facă de 7, 5 ca să treacă cu 5.
Prezența la laborator este obligatorie.Vei face laboratoare de fizică, cu lucru în echipă și vei face laboratoare pe calculator.La cele cu lucru în echipă n-ai voie să ai nicio absență, că altfel nu intri în examen și nu poți da nici restanța până nu recuperezi laboratoarele.La final, ve susține un colocviu de laborator(care după părerea mea e o porcărie imensă) în care trebuie să răspunzi la niște întrebări legate de lucrările de laborator pe care le-ai făcut.S-ar putea să-ți dea la colocviul ăsta și o interpretare de date experimentale.Nu uita să predai și toate referatele de laborator, deoarece nota finală pentru activitatea de laborator va fi media generală dintre notele pe referate și nota de la colocviu.La acele laboratoare cu lucru pe calculator, poți să ai maxim o absență.dar asta depinde de profesor.
O să faci destulă matematică și fizică la facultate.Nu contează dacă ai făcut M1 sau M2 în liceu.Trebuie să vi cu o bază destul de bună din liceu.Și nu uita că trebuie să știi bine integralele.Chiar dacă sunt detestate de elevi la liceu și de studenți la facultate,fără ca un student să știe integrale la un nivel mediu, nu va putea să treacă de examenele în care apar subiecte cu integrale.
Ar trebui să te gândești bine înainte, ca să știi unde-ți e mai bine. Dacă vrei multe ore și laboratoare, mergi la Politehnică, dacă vrei mai puține ore și laboratoare, mergi la FEAA.

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Fii liniștit - au mai mers alții și de la uman și au supraviețuit (absolvit) - doar să vrei

| Ineys a răspuns:

La Politehnica e si fizica gramada. Daca te impaci bine si cu fizica si crezi ca intri la Poli du-te. Cel mai bine dai admiterea la amandoua si te hotarasti dupa. Eu am dat admitere la 3 facultati. Eram croit pe una, dar intr-o zi m-am razgandit.