| anonim_4396 a întrebat:

Cibernetica(informatica economica) vs Automatica si Calculatoare. Salut! Imediat termin si eu cu bacalaureatul si sunt indecis intre astea 2 profile. Termin un profil economic unde am facut matematica m2(ma descurc bine la mate) si mi-e frica la automatica de fizica/chimie pentru ca n-am facut mai deloc. Care sunt avantajele fiecarui profil? Cat despre oras, am inteles ca Clujul este capitala IT-ului.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

La ciberbetica accetul se pune pe economie, programarea fiind in plan secund.

La AC iesi inginer in IT in adevaratul sens al cuvantului.

Mai ai si optiunea facultatii de informatica daca nu vrei fizica de la AC.

Iar Clujul o fi el capitala It, dar dupa Bucuresti. Plus Iasul se dezvolta si el in ritm rapid in industria IT

| SkyPilot a răspuns:

La automatica se fac foarte serios matematica si fizica. La cibernetica nu prea.
De la automatica iesi mult mai bine pregatit, de la cibernetica nu prea si cam limitat, mai mult pe genul de aplicatii de business.

| Zaygon a răspuns:

Si eu am acum bacu si pentru mine prima optiune Automatica si Calculatoare la Cluj, admiterea nu e foarte usoara dar cine intra si invata o sa aiba un job bun dupa ce termina.