| AnonimDedicat a întrebat:

Salut, anul viitor voi termina liceul si as dori sa dau la o facultate de IT, eu fiind pe profil filologic la liceu am inteles ca nu pot da la aceasta facultate daca nu am dat bacul la matematica sau informatica nu pot da la aceasta facultate, asta scrie si pe site din cate am vazut "Atenție: absolvenții de liceu care nu au susținut la Bacalaureat nici una din probele Informatică sau Matematică nu pot obține media minimă (5.00) necesară pentru a putea fi declarați admiși.", din asta ar trebui sa inteleg ca nu pot da la nici macar o facultate de IT? Mi-ar placea sa merg la o astfel de facultate mai ales avand o pasiune spre domeniul asta as putea spune, acum nu stiu daca mai are sens sa ma mai strofoc sa invat de pe acum cate ceva daca nu pot da admitere la aceasta facultate eu fiind la filologie, deci as vrea sa am lamuriti si pe mine daca puteti, pot sau nu da la o astfel de facultate de pe profil filologic?

3 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Pasiunea pentru un anumit domeniu vine din copilărie, ceea ce simți acum este doar curiozitate. La multe facultăți în loc de matematică sau informatică, admiterea se calculează cu o materie echivalentă, in cazul tău logică sau orice altă materie de bază.

| Brizbriz a răspuns:

"acum 10 ore | AnonimDedicat a întrebat:
Salut, anul viitor voi termina liceul si as dori sa dau la o facultate de IT, eu fiind pe profil filologic la liceu am inteles ca nu pot da la aceasta facultate daca nu am dat bacul la matematica sau informatica nu pot da la aceasta facultate, asta scrie si pe site"

CE SITE?!?!?!? da-mi si mie sa vad

NU AM AUZIT NICIODATA DE ****TAMPENIA ASTA*****

daca ai bacul dat ai DREPTUL FUNDAMENTAL sa dai examen de admitere
nu te mai lua dupa toti KRETINII, si eu pot sa fac un site si sa scriu pe el ca EU voi cuceri Ucraina, Rusia, NATO si toata galaxia, stai asa ca vin acum

| haileewatson a răspuns:

Fiecare Unversitate si Facultate are regulile ei. Nu stiu unde te uiti tu dar la Universitatea Politehnica din Bucuresti nu e mentionat nicaieri ca ar trebui sa dai bacul la mate/info ca sa te poti inscrie. Asadar intereseaza-te mai amanuntit.