| Al3xanndra a întrebat:

As avea nevoie de niste idei pentru a învăța lb. engleza. Sunt clasa a 6-a și chiar am o problema grava cu limba asta, totuși cred că dacă nu o învăț cat mai repede nu o să am un viitor prea bun.Am o profesoara care nu e interesata de noi,nimeni din clasa nu știe engleza. Din toamna as putea să mă mut la o școală din București unde o să fiu praf dacă nu știu limba asta. Am nevoie sa o știu. Am și niște cărți scrise de Florin Mușat, cred că o să încerc să învăț ceva din ele. Nu faceți mișto va rog, chiar am o problema serioasa! Mulțumesc pentru răspunsuri!

Răspuns Câştigător
| Satango a răspuns:

Meditațiile, orele de pregătire suplimentară, rahat. Acești profesori (țin să generalizez) caută ca ora respectivă să o acopere cu informație, deseori dezinteresați. Nu prea le pasă dacă rămâi cu ele în cap, dacă ți-a fost clar. Iar elevul nu vede în asta decât o oarecare poțiune, nefiind conștienți că totul ține de ei. Acei bani pe care-i bagi în meditații îi poți folosi util în alt sens. Dar cine știe... poate ai tăi sunt foarte înstăriți, încât nu vor vedea diferența.
Voiam să ajung la altceva. Poți să înveți de una singură, atâta timp cât interesul îți e ridicat, chiar poți. Văd că nu ești o fată proastă, scrii frumos.
Uite alternative:
Vizionează filme subtitrate, apoi elimină subtitrarea.
Cumpără-ți 2 cărți identice, una în engleză, una tradusă. Citește din cea din limba engleză, apoi vezi traducerea în cealaltă.
Ia-ți dicționar de limba engleză- limba română, învață cât mai multe cuvinte.
Conversează cu alții în limba engleză, real dacă poți, dar și în mediul online.
Sunt și anumite aplicații, dar nu mă îndoiesc să fie și eronate.
Sunt multe căi, ideea e să ai voință, nu există modalități magice prin care să excelezi, doar cu muncă.
Succes!

3 răspunsuri:
| NGheorghe a răspuns:

Tradu cântece ce îți plac si apoi cânta-le!
Un cântec/zi, sau doua ore/zi(tradus + cântat si re re repetat), si in 60 de zile... esti the best (la muzica, dacă nu la engleză).

P.S: neapărat cântecele sa fie in limba engleză.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti incerca sa asculti diferite cursuri in limba engleza pe Youtube. Sau in cazul in care nu reusesti sa inveti nimic din asta, cea mai buna solutie ar fi sa vorbesti cu parintii pentru a face cateva ore de pregatire suplimentara

| Danielachan a răspuns:

Poţi încerca să mergi la meditaţii, ajută. Nu te îngrijora, vei învăţa şi vei asimila dacă îţi vei da interesul. Multă baftă