| MelindaVictoria a întrebat:

As dori si eu sa ma ajutati cum sa formulez mailul catre un prof in care ii cer sa fie coordonator pentru licenta. Multumesc!

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mi e MIE rusine ca cineva pune o asemenea intrebare! crying
Cum iti vei scrie licenta de peste 100 pagini, daca nu esti in stare sa formulezi o scrisoare de nici 10 randuri?
Vei face doar Copy-Paste?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai ajuns sa dai licenta si nu stii sa scrii un mail? Serios?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Spune i cu cuvintele tale, sau suna l si vorbeste cu el la telefon.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce varsta ai?

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Poti scrie in felul urmator: "Buna ziua! Ma numesc x, de la grupa x. As vrea sa imi fiti coordonator de licenta. Mai aveti locuri disponibile?"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Folosește cuvintele tale. E mai puțin importantă forma, dar e crucial conținutul.
Trebuie neapărat să-i spui DE CE îl preferi pe el și să fii sinceră.
Nu vreau fundă happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ii spui in mai cat poti de frumos ca ai dori sa-ti coordoneze lucrarea de licenta. Mentionezi si despre ce ai vrea sa fie lucrarea. Nu suna! Multora nu le place sa fie deranjati la telefon de un student pe care nu il cunoaste decat din vedere. Dupa ce incepeti sa lucrati la lucrare si va mai imprieteniti poti suna in legatura cu licenta.
Intrebi daca poate sa te coordoneze in scrierea lucrarii. Poate sa aiba mai multi studenti sau chiar doctoranzi si sa nu mai doreasca sa ia noi studenti.
Nu te lamenta! Daca vezi ca nu vrea sa te ia atunci nu te apuci sa te milogesti. Sunt destui profesori. Poate nu-i place ideea ta de cercetare.
In mail da bine sa trimiti si un scurt rezumat cu ce ai dori sa cercetezi. Nu doar ii spui ca vrei sa-l iei ca coordonator dar nu ai habar de nimic. Trimiti o lista bibliografica cu ce ai citit pe tema respectiva. Sa vada ca esti un student bun si nu unul care a pierdut vremea in anii studentiei si se trezeste la sfarsit ca nu stie cum sa faca la licenta.