| KindKid17 a întrebat:

As vrea sa dau la politie cand voi fi mare, acum termin clasa a 9a la profil mate-info. Nu cred ca trebuie matematica la politie, asa ca la ce profil sa ma transfer? Va rog cu argumente! Funda!winking

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a te ajuta la admitere este bun un profil de filologie sau stiinte sociale.
Uita-te pe site-ul aficial al Academiei de politie si vei vedea din ce se da admitere, cam asa va fi si cand vei termina tu liceul.

| Nastia a răspuns:

Filologie 100%! Nu ai de ce sa te chinui la profil real cand dai admitere la romana, istorie si o limba straina. LA un profil uman vei avea destul timp sa faci pregatire si la romana si la istorie. Zic pregatire pentru ca stiu de la colega mea din liceu ca se da o gramatica veche la romana si 600 pagini teorie la istorie. Daca nu esti toba de carte nu intri. Plus ca proba sportiva este departajatoare! Bafta!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Este PREFERABIL să faci un liceu cu specializarea de Filologie sau Ştiinţe Sociale!

Vezi alte detalii în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......dau-funda/

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Vezi detalii despre transfer în răspunsurile pe care le-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......fo-ma-pot/

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Daca te pui sa inveti la romana, istorie si engleza poti sa reusesti. Ai putea sa te transferi la stiinte sociale.

| Pool77 a răspuns:

N-ar fi mai usor sa te interesezi chiar acolo decat aici?
Cand am vrut sa dau eu la politie, stiu ca se dadea din Istorie, Romana parca. Asa caci Filologie sau Stiinte Sociale.