| kiduCrets a întrebat:

happyAs vrea si eu sa stiu cum sa-mi dau seama daca o parte de vorbire este adjectiv sau adjectiv provenit din verb la particpiu?
Multumesc anticipat!:*

Răspuns Câştigător
| cristi13 a răspuns:

Salut! Daca este provenit din verb la participiu are la sfarsit "t" sau "s". Daca mai ai nevoie de ajutor la limba romana(ma refer la gramatica) te rog id-ul meu este: b_96_tsc.Imi dai si mie o funda?

2 răspunsuri:
| teo3D a răspuns:

Fi atenta: cand ai,,carte frumoasa'' frumoasa = adj propriu-zis, pana aici e simplu. Pentru a stii adjectivele provenite din vb la participiu trebuie sa stii verbele la participiu: de la vb,,a manca'' - avem participiul,,mancat'' iar de la vb,,a stinge'' - participiul,,stins''. Daca in fata sau dupa un subst adaugi un verb la participiu acesta devine automat adjectiv provenit din vb la participiuwinking,, glas stins'' sau,, mar mancat''... e foarte simplu daca faci multe exwinking