| Trap69 a întrebat:

Salut.Care este volumul trapezului dreptunghic?

Răspuns Câştigător
| Roby669 a răspuns:

Nu are volum(V)
V=l*L*h
l- latime
L-lungime
h-inaltime
Pentru a avea volum avem nevoie de un corp (geometrie in spatiu)

La ce iti trebuie?

11 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Trapezul e o figura geometrica in plan (bidimensionala), nu in spatiu (tridimensionala), deci NU POATE avea volum ci numai arie sau perimetru.

mira
| mira a răspuns:

Ciudata intrebare.

| dalea a răspuns:

Daca vei gasi formula respectiva sigur castigi premiul Nobel pentru matematica.

| Logout a răspuns:

V=l*L*h

| stlucian a răspuns:

Poate te referi la rotirea trapezului dreptunghic in juril unei laturi si asa obtii un trunchi de baza daca se roteste in jurul inaltimii sau catetei care formeaza unghiul drept.

http://www.e-formule.ro/......age001.png

Daca e asa deja intram in geometria in spatiu si nu sunt convins ca asta vrei.

| stlucian a răspuns (pentru stlucian):

P.S. In geometria plana NU exista volum.

| stlucian a răspuns:

Poate ai vrut aria trapezului dreptunghic:

aria trapezului dreptunghic ii (baza mare + baza mica ) ori inaltime (care in trapezul dreptunghi ii chiar latura ce are unghiul de 90 grade) totul supra 2

| Gabi19971983 a răspuns:

Cum sa aflii volumul unei figuri plane?
Nu exista volum pentru asa ceva.
Doar arie si perimetru.
http://mate123.ro/formule-matematice-geometrie-generala/aria-trapezului/
Aria o ai acolo, perimetrul este egal cu suma tuturor laturilor.
Succes. Funda?

| andreicaia99 a răspuns:

Nu exista ma volum pentru un corp geometric plan!

| Dino2 a răspuns:

Ce intrebare doamne, nu are VOLUM pentru ca este un corp geometric plan!