| anonim_4396 a întrebat:

Care imi explica progresia aritmetica respectiv cea geometrica?

ID yahoo : daryusz10@yahoo.com

Multumesc anticipat!

1 răspuns:
| Anduuu10 a răspuns:

Progresia aritmetica si cea geometrica fac parte din capitolul "Siruri".
Exista 4 tipuri de siruri :
1)constant :-1,-1,-1,-1,-1
2)crescator:1, 6,9, 254,21472108
3)descrescator:18,16,15,11.-100,-159
4)divergent :0, 1,6, 3,2, 5,7, 9,4,2,2154,123,567423,324 etc toate numerele posibile.
Progresiile:
In toate progresiile exista termenul nimit "ratie".
de exemplu poti afla a(indice n)=a(indice n-1)+r. Ratia este constanta. De ce iti trebuie acest lucru, pentru ca de exemplu poti afla ultimul sau primul element. Daca stii primul si ratia orice problema are rezolvare.
FORMULA PE CARE TREBUIE SA O STII :a(indice n)=a(indice 1) +- (plus sau minus) (n-1) pe langa r.
Asta este progresia aritmetica.
Cea geometrica are:b (indice n)=b(indice1) x (sau inmultit) q(la puterea n-1). Sper ca nu am scris asta degeaba, sper sa fi inteles ceva. Daca nici asa nu intelegi, o sa incerc sa-ti spun mai detaliat.
Amandoi suntem a 9-a vad!