| Clau99diu a întrebat:

Cum se rezolva progresia geometrica si artimetica? plz

Răspuns Câştigător
| Nix15 a răspuns:

Progresia aritmetica este un sir de numere, in care fiecare termen poate fi scris ca termenul anterior + o constanta (ratia progresiei=r).In progresia geometrica, orice termen se poate scrie ca termenul anterior inmultit cu o constanta (ratia progresiei geometrice=q). Formulele pentru suma si termenul general le gasesti aici https://ro.wikipedia.org/wiki/Progresie_(matematic%C4%83)
Sper ca ai inteles!

1 răspuns:
| AliGab a răspuns:

"Daca as fi invatat si eu formulele la timpul lor ce bine ar fi fost...asa acum nici macar sa le caut nu stiu unde. Oare or fi prin manualul de matematica?"