| Tommy_Magdici_1995 a întrebat:

Salut, cat costa internetul in Germania? N-am gasit nicaieri cat costa pe luna...

Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Este scump pentru cel care vine imediat din Romania si intra inntr-o noua viata, normal ca unele chestii li se par scumpe fata de tara! Eu am pierdut valoarea leului si nu mai fac comparatie de preturile din Romania. Inainte am locuit in Grecia si pot sa spun ca pentru mine Germania, in orasul in care locuiesc este ieftin. Nu trebuie sa avem un salariu de 5000 euro, iti permiti totul si cu un salariu si sub 2000 euro sa traiesti decent.

8 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Noi avem un pachet care contine internet+cablu tv+telefonie fix si un receirver cadou si platim lunar 45 euro la Telekom.

Depinde de firma respectiva, oricum la general vorbind, cel mai ieftin abonament incepe de la 20 euro si cel mai scump este undeva la 50-60 euro.

Am avut un pachet de la Vodafone cu telefon fix+cablu tv+internet la 20 euro pe luna, des conexiunea era foare proasta, semnalul prost si am renuntat dupa 1 an la contract si ne-a mutat la cei de la Telekom de care suntem multumiti.

Răspuns utilizator avertizat
| MihaelaDart a răspuns (pentru Tommy_Magdici_1995):

In Germania se incepe cu munca de la 8, 80 euro per ora, asta ca sa-ti faci o idee. Nu toti iau netul 2000 de euro! Sunt si salarii sub aceasta suma. Taxele se tin din salariu in functie de clasa de care apartii, adica daca este necasatorit esti clasa 1 ti se opreste din salariu in jur de 200 euro, clasa 3 si 5 este cei care sunt casatoriti li se opreste mai putin din salariu etc. Clasa 1 si 4 sunt cele mai dezavantajoase clase unde pierzi din salariu. Cu trimisul in tara este daca vrei, nu esti obligat laughing, asta tine de problemele fiecaruia.

Răspuns utilizator avertizat
| MihaelaDart a răspuns (pentru Tommy_Magdici_1995):

Este scump pentru cel care vine imediat din Romania si intra inntr-o noua viata, normal ca unele chestii li se par scumpe fata de tara! Eu am pierdut valoarea leului si nu mai fac comparatie de preturile din Romania. Inainte am locuit in Grecia si pot sa spun ca pentru mine Germania, in orasul in care locuiesc este ieftin. Nu trebuie sa avem un salariu de 5000 euro, iti permiti totul si cu un salariu si sub 2000 euro sa traiesti decent.

| ZetZ a răspuns:

In Austria preturile sunt cam identice cu Germania, gasesti de la 15 euro pe luna pana la 100 euro.

Răspuns utilizator avertizat