| RegeleCornet a întrebat:

Cat de greu se intra la Academia Tehnica Militara, fata de Politehnica Bucuresti? Ma refer doar la examenul de admitere, locuri, dificultate examen. (intrebare pentru cunoscatori, nu va dati cu parerea daca nu stiti)
Va multumesc!

3 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Este cu mult mai greu, locurile sunt semnificativ mai putine si examenele de la academiile militare sut cele mai grele din tara.

Cu toate astea salariile nu vor fi extraordinar de mari, probabil vrei avea un 3000-3500 de incadrare dar de acolo va creste greu in timp ce in privat o sa ajungi la 4-5000 dupa doar 2-3 ani.

| RegeleCornet explică (pentru RoCkKiD):

Esti sau ai fost student acolo?

| DannyR0 a răspuns:

Examenul de la atm este unul dificil, iar pentru a putea ajunge la cel final de fizica si mate trebuie sa treci peste anumite testari psihologice, medicale, sportive si de limba straina. Daca o sa dai bacul la fizica si te pregatesti o sa ai o sansa buna de a intra si la politehnica si la atm. Comparativ cu politehnica se intra cu mult mai greu la atm, iar admiterea este mult mai complexa. In acest moment depinde si la ce facultate din politehnica doresti sa intri pentru ca e foarte variata politehnica, insa ca o concluzie admiterea la academia tehnica militara e mai grea. Totusi la atm nu e "bataie" asa de mare ca la poli si poti prinde un loc. Chiar daca nu intri la prima sesiune ai o sansa foarte mare sa intri la a doua sesiune de admitere, din toamna. Sfatul meu, daca vrei sa dai la atm, fa-o, pregateste-te foarte bine la fizica si mate, vezi cand incep incep primele testari deoarece aici se fac cu mult mai devreme si aplica, dar sa o faci si la poli sau alte facultati, deoarece in caz ca nu intri sa fi admis la o facultate.