| Alexboss121 a întrebat:

Salut, ce credeti va incepe scoala din toamna?

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Logic, va incepe... intr-un fel sau altul

| Frank51 a răspuns:

Imaginează-ți 4 mil de copii mergând la școală în plină epidemie, în calculele mele nu iese bine.

Dacă nu e alta soluție trebuie altă stare de urgență, că vad că e greu cu românașii noștri, și probabil o stare de alertă cu restricții dure pe urmă, abia apoi școală normala, dar orele sa fie cel puțin la jumătate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut, oficialii nu au decis nimic sigur.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer, daca ne baga iar astia in casa din august pana in septembrie, ma indoiesc ca imediat dupa s-ar deschide fix scolile, ca niste panselute nevinovate.

| Feri5 a răspuns:

Buna! Decizia va fi luată de fiecare inspectorat școlar și de fiecare școala in parte. Școlile se vor deschide, asta e sigur dar nu știm care va fi scenariul. Ministerul Educației propune trei scenarii: întoarcerea 100% fizic a elevilor, scenariul hibrid și in cazul in care situația epidemiologică va fi foarte gravă se va decide învățarea 100% online. Ministrul Educației spune ca cel mai bun scenariu va fi acela in care unii elevi vor fi la școala, iar alții vor urmări lecțiile online urmând se se facă rocada adică schimb in funcție de situația epidemiologică. Învățarea 100% online presupune eforturi mari din partea Ministerului Educației deoarece trebuie instruite cadrele didactice și copiii trebuie sa știe cum sa procedeze in situații-problema in fata calculatorului. Sper ca te-am ajutat. O zi faina!

| Jackpot2 a răspuns:

Se va începe dar în sistem Hibrid 2 săptămâni la școală 2 săpt acasă. Din Sem 2 cel mai târziu se va începe normal ca și pana în martie.