| AlexCOOL60 a întrebat:

Salut.Ce este un poem?

Răspuns Câştigător
| Hyora a răspuns:

Poemul este o specie a poeziei epice, de întindere relativ mare, cu caracter eroic, filozofic, istoric, mitologic, legendar etc., în care se povestesc fapte mărețe săvârșite de personaje însuflețite de sentimente nobile.
Este și o specie lirică sub forma unor proze scurte în care se renunță la caracteristicile tradiționale ale poeziei. "Cântarea României" de Alecu Russo, "Ferestrele" de Ch. Baudelaire etc.
Genul liric- Genul cel mai subiectiv care exprimă nemijlocit sentimentele prin metafore si simboluri. Din punct de vedere gramatical caracteristica lui e persoana I. "Satira. Duhului meu" de Gr. Alexandrescu etc

2 răspunsuri:
| William a răspuns:

O poezie lunga.

| readysetnein a răspuns:

Specie a poeziei epice, de întindere relativ mare, cu caracter eroic, filozofic, istoric, mitologic, legendar