| fyp a întrebat:

Salut! Ce fel de matematică este folosită în economie? Urmează să fac pregătire, iar matematica nu o știu chiar atât de bine și aș vrea să o recapitulez în vacanța ce a mai rămas. De unde ar trebui să o apuc? Ce ar trebui să recapitulez?

Răspuns Câştigător
| Zuzu1991 a răspuns:

Aritmetica, statistica, logica, cred ca analiza matematica
https://www.google.com/search?q=what+kind+of+math+is+used+in+economics

| fyp explică (pentru Zuzu1991):

Mulțumesc că ai fost pe subiect, nu ca alți frustrați!

| Zuzu1991 a răspuns (pentru fyp):

Cu placere

| sierra1 a răspuns (pentru fyp):

" fyp : nu ca alți frustrați!" - iar dai dovadă de sărăcie. mă mir că ai ajuns intr=a zecea, ai mituit pe careva să te treacă?

| fyp explică (pentru sierra1):

Vezi si tu ce prost ești? La ce am întrebat eu, am zis ca vreau să reiau economia de a 11 a și tu spui ca tocmai trec a 10 a? Văd că ai si alte calități pe lângă faptul de a fi un frustratlaughing

| sierra1 a răspuns (pentru fyp):

"| fyp : Vezi si tu ce prost ești?"

iar ai impresia că vorbești cu mă-ta (și aici tot cu cratimă!)?
" fyp: pe lângă faptul de a fi un frustrat"

și parcă era vorba să-ți mai imbogășești nenorocitul ăla de limbaj sărăcăcios, să găsești și tu niște sinonime, ceva...

| fyp explică (pentru sierra1):

Miss, frustrările n-au ce căuta pe un astfel de site. Dupa ce ca nu stii sa scrii corect, mai faci si ca toate alea.

| sierra1 a răspuns (pentru fyp):

~frustrările n-au ce căuta ~

bade, caută sinonime, in TOATE postările tale jalnice ai același cuvânt: frustrări. Da, te caracterizează deplin, clar că ai avut o copilărie ratată

| fyp explică (pentru sierra1):

Folosesc același cuvânt pentru că acesta te caracterizează cel mai bine și, până la urmă, reprezintă ceea ce ești, și anume un frustrat cu probleme/traume nerezolvate.

| sierra1 a răspuns (pentru fyp):

~Ce fel de matematică este folosită în economie?~

ce mândru trebuie să fii de tine! ai scremut-o mult?

| fyp explică (pentru sierra1):

Da,păi eu măcar am teluri în viață, tu stai toată ziua, zi de zi, pe TPU, făcând pe șmecherul. Vezi daca n-ai făcut ce trebuie la momentul potrivit în viață? Ajungi un ratat. Nasol!

| sierra1 a răspuns (pentru fyp):

"eu măcar am teluri în viață"

ceeeee? habar n-ai nici măcar ce să inveți pentru bac și faci aici valuri?

https://www.tpu.ro/......trebuie-a/

| fyp explică (pentru sierra1):

Nu stiu ce legătură are ce am spus eu cu ce zici tu. Dacă nu stii, anul ăsta iar s-a schimbat programa, iar în 2020, n-a mai dat nicio clasă simulări, iar materia la română e diferită in clasa a 11 a și a în a 12 a, dar cred ca tu ai terminat o profesională și de aceea nu stii chestiile astea. Nu e nicio rușine să termini o profesională, să știi, dar asta nu te scuză a nu fi stăpân pe cunoașterea limbii române!

| fyp explică (pentru sierra1):

Te poți menține cu salariul minim pe economie?laughing) Vezi ce înseamnă, din nou, sa nu înveți la momentul potrivit și să nu îți impui obiective? Nasol și rușinos!

| sierra1 a răspuns (pentru fyp):

Te-ai lămurit (de pe net, deh) ce ai de invățat la bac sau trebuie și un desen ca să pricepi?

| sierra1 a răspuns (pentru fyp):

"dar cred ca tu ai terminat o profesională"

ooo ce fin analist! cum de-ai ghicit? dar dacă sunt la grădi', ai dat-o-n bară! din nou

| fyp explică (pentru sierra1):

Vezi că-i scumpă factura la net și cu salariul ăla blanao nu-ți permiți! La culcare!

| fyp explică (pentru sierra1):

Cred că e ceva ce tu nu asimilezi! Programa pentru simulări nu exista la momentul acela, iar materia nu mai era aceeași ca în 2019, dar probabil ai probleme cognitive pe care încă nu le-ai rezolvat. Cu salariul pe care îl ai, nu cred că o să rezolvi prea curând. laughing

48 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

~Ce fel de matematică este folosită în economie?~

- la o casă de marcat din magazine, doar adunări inmulțiri și uneori scăderi

- in proiectare in trebuie matemacici superioare

tu ce ochești din "economie"?

| fyp explică (pentru sierra1):

Fac pregătire pentru admiterea la Drept. Nu am zis ca vreau să mă angajez, deci nu știu de unde le-ai scos. Economia de clasa a 11 a, ca doar atunci se face. Ce noțiuni de matematică de bază ar trebuisă recapitulez?

| sierra1 a răspuns (pentru fyp):

Ai intrebat "Ce fel de matematică este folosită în economie? "

asta dacă cumva ai uitat... și se mai pare că e o contradicție intre ce ai in cap și ce scrii

| fyp explică (pentru sierra1):

Iar te bagi în seamă. Credeam că ti-ai rezolvat frustrările personale în privat. Aștepți de mult să pun o întrebare?laughing Penibil!

| sierra1 a răspuns (pentru fyp):

~| fyp: frustrările personale... Penibil!~

sărac dicționar, șablonane peste tot!

| sierra1 a răspuns (pentru fyp):

"| fyp: pentru admiterea la Drept"

analiză matematică? mai pune o steluță la "pamblica" acordată

| sierra1 a răspuns (pentru fyp):

"fyp: Nu am zis ca vreau să mă angajez, deci nu știu de unde le-ai scos."

evident, de aici (deși uiți ce scrii):

"fyp: fel de matematică este folosită în economie"

| fyp explică (pentru sierra1):

Tu știi ce scrii acolo. Deja mă îngrijorezi, sincer să fiu. Parcă înainte scriai în așa fel încât să se poată înțelege mesajul pe care îl transmiteai. Îmi pare sincer rău pentru tine! Sper că ai acces la testamentul corespunzător! Toate cele bune! Doamne ajută!

| sierra1 a răspuns (pentru fyp):

Concluzia e că nu doar uiți ce scrii/spui dar nici nu ințelegi.

Cum spuneai: Doamne ajută, ca ai nevoie

| fyp explică (pentru sierra1):

Nu știu de ce te ataci așa de tare.Cel mai probabil există o sămânță de adevăr în tot ce am zis despre tine și te deranjează maxim. Aia e!

| sierra1 a răspuns (pentru fyp):

Admite că ai dat in bară rău de tot cu intrebarea aia elucubrantă. sau ți-e greu, doare?

| fyp explică (pentru sierra1):

Nu știu ce greșeli visezi! Am întrebat ce fel de matematică este folosită în economie. Nu am zis ca vreau să mă angajez, deci nu știu de unde le scoți! Economie se face în a 11-a și, ce să vezi, ai nevoie de câteva noțiuni de matematică. Uită-te pe un subiect de admitere de la facultatea de Drept de la București și o să observi că majoritatea exercițiilor de la economie sunt probleme unde, și asta va veni ca un șoc pentru tine, îți trebuie matematica. Examenul se dă și la gramatică, à-propos, dar, la cum scrii, chiar te depășește subiectul, cum am văzut că te depășesc multe altele, dar, până la urmă, așa sunt frustrații.

| sierra1 a răspuns (pentru fyp):

"| fyp : așa sunt frustrații""

sărac vocabular, in fiecare postare ai borât același cuvânt. Mai caută sinonime, măcar să inveți și tu nu te uita doar in oglindă

| fyp explică (pentru sierra1):

Ce mi-ai zis-osad

| sierra1 a răspuns:

" fyp : De unde ar trebui să o apuc?"

acum chiar așa, la vedere? și te mai dai cu ștaif... jenant

| fyp explică (pentru sierra1):

Din nou, cred ca e ceva ce nu pricepi. Ce platformă e asta? Din moment ce probabil nici asta nu știi, îți zic eu. Cineva are o nedumerire, două, trei, iar altcineva îi răspunde, corect ar fi, pe un ton cât de cât prietenos sau măcar să arate bună-credință în răspunsul său sau, ca sa fie si mai simplu de înțeles pentru tine, să arate că într-adevăr vrea sa ajute. Ce ai făcut tu, răspunzând într-un mod ironic și, sincer să fiu, într-un mod în care frustrările personale ies la suprafață. Dacă a mea curiozitate i se părea unui intelectual ca tine stupidă, se putea trece cu vederea. Din acest text sigur o să răspunzi la ce vrei tu, probabil iar legat de folosirea cuvântului,, frustrări", dar te las să îți canalizezi aceste nemulțumiri interioare pe cineva al cărui nume nici măcar nu-l știi. Asta cred că tot mă șochează, faptul că alegi să te descarci, intr-un fel sau altul, pe o persoană care nu o cunosti, iar acest fapt chiar spune multe lucruri despre tine. Din nou, cred că o să iei fragmentul ăsta și o să comentezi că sunt un fin psiholog și e ok, daca doar atât se poate și atât duci tu, aia e. Până nu accepți ce ti-am sugerat, părerea mea despre tine rămâne neschimbată și e cam grav să deduci atât de multe caracteristici personale de pe urma unei conversații în contradictoriu (despre ce, tu să-mi zici!). Nu, nu este o altă (conform judecății tale) manipulare psihologică sau ce delirezi și halucinezi tu acolo, deci astfel de comentarii și răspunsuri pot înceta (sau nu, asta e doar alegerea ta). Numai bine!

| fyp explică (pentru fyp):

Pe care*. Hai, să vină, deși dacă nu ma corectam singur, nici nu observi. Dar sa vină! laughing

| sierra1 a răspuns (pentru fyp):

"Ce platformă e asta? ...Cineva are o nedumerire, două, trei, iar altcineva îi răspunde"

așadar aia de mai jos îi nedumerirea ta? așa-i că-ți vine să râzi cu fundul?

"Ce fel de matematică este folosită în economie?"

| fyp explică (pentru sierra1):

Da,aia a fost nedumerirea mea. Ti-a luat mult s o gândești. Ti-am zis, dacă ignorai întrebarea ca ti se părea stupidă, nu era mai bine?

| sierra1 a răspuns (pentru fyp):

șefu' dacă ai ceva de zis, scrie aici nu-mi da mesaje private

| fyp explică (pentru sierra1):

Parca e prea umilitor pentru tine

| sierra1 a răspuns (pentru fyp):

Slabă replică - la fel ca toată "prestația" ta

| fyp explică (pentru sierra1):

Rușine!

| sierra1 a răspuns (pentru fyp):

Da corect, ești de toată rușinea, ascunde-te o vreme, câțiva ani

| fyp explică (pentru sierra1):

Da, corect*... Jenant!

| sierra1 a răspuns (pentru fyp):

Du-te dom-le și fă pipi, nici măcar nu știi că-ți trebuie

| fyp explică (pentru sierra1):

Du-te, dom'le, și fă pipi! Nici măcar...*. Greu!

| sierra1 a răspuns (pentru fyp):

Altă replică slabă, la fel ca toate celelalte, uzezi tastatura degeaba

| fyp explică (pentru sierra1):

Ai glumat și tu.

| MValentin a răspuns:

M3, M4

| fyp explică (pentru MValentin):

Din 3 întrebări, doar la una mi ai raspuns (impropriu spus)