| lobont98 a întrebat:

Ce materii sunt de baza la profilul stiinte-sociale si la ce se da bacul? Cate ore faci de romana, istorie si engleza pe saptamana?

Răspuns Câştigător
| FloriBla a răspuns:

Buna! Trec clasa a XII-a la stiinte sociale. In toti anii faci mate, 2 ore pe saptamana, dar daca ai parte de un prof de treaba, va lasa in pace. Ore de romana, am facut 4 de saptamana in primii doi ani, iar apoi doar 3. Istorie, geografie, faci multa, dar depinde de liceu, oricum nu mai mult de 3 ore pe saptamana, iar engleza, 2 sau 3, din nou depinde de liceu. Insa ai materii care se schimba in fiecare an, logica, psihologie, economie si filozofie. Bacul il dai obligatoriu la romana si istorie, si la alegere intre geografie, logica, economie, psihologie si filozofie. Competente ai la engleza, cele orale la romana si competente digitale, adica TIC. Sa stii ca nu e greu, insa trebuie sa citesti mult.

1 răspuns:
| Athée a răspuns:

Nu sunt la acest profil, dar mi-ar placea sa ma transfer. in a9a si a10a ai max 2 ore de mate, daca nu cumva 1, si in a11a si a12a 1 ora sau niciuna. Se da bac-ul la romana, engleza, istorie sau geografie, competenta la info parca, oricum, e destul de simplut profilul, si daca iti plac istoria si engleza, norocul tau. Romana faci 5 ore, plus un optional de 1-2 ore daca il alegeti voi de romana, istorie 2 ore, engleza 4. Cel putin asa am auzit, informeaza-te si din alte parti.
Mult noroc! :*