| Catalin30 a întrebat:

Ce parere aveti despre specializarea Geografia Turismului? e o alegere buna? poti face ceva pe viitor in urma acestei facultati?

4 răspunsuri:
| Alcyon a răspuns:

Eu am terminat Geografia si sincera sa fiu, regret ca nu m-am orientat spre altceva. Am lucrat un an si ceva in turism, dar agentia s-a inchis, iar acum lucrez ca traducator. Turismul e la pamant in Romanica si nu stiu daca o sa se schimbe ceva prea curand. De zece ani tot astept sa se intample o minune... Sfatul meu e sa dai la limbi straine, fiindca o sa faci mai multe cu facultatea asta. Oricum, daca vrei sa lucrezi ca agent de turism, o sa trebuiasca sa faci cursurile IATA, care-s extrem de scumpe (se ridica la aproape 1000 de euro) si tot n-o sa ai sanse de 100% sa te angajezi in domeniu, deoarece majoritatea agentiilor de turism cauta oameni cu experienta. Daca experienta ta e zero, exista riscul sa ramai pe bara mult si bine, sau sa te angajezi in alt domeniu.

| AnnaaaMaria a răspuns (pentru Alcyon):

Nu sunt la curent cu stirile, dar stiu ca se vorbea odata ca voluntariatul sa fie considerat experienta

| AnnaaaMaria a răspuns (pentru Alcyon):

Eu am o cunostinta care a invatat japoneza si acum e ghid turistic in Japonia... Cum spune si Alcyon, daca vrei sa profesezi in Romania, trebuie sa fii foarte, foarte bun in domeniu ca sa te bage cineva in seama

| AlinaGhe18 a răspuns:

Este o facultate de viitor deoarece turismul are o ascensiune infloritoare in Romania.Mult succes in ceea ce vrei sa faci