| anonim_4396 a întrebat:

ce probe sportive dai pentru admiterea la un liceu cu program sportiv? big grin va multumesc... fundita

3 răspunsuri:
| Sophie90 a răspuns:

La atletism in iasi te pune sa faci cateva turi de stadion

| Alle97 a răspuns:

Buna.si eu sunt la liceu cu program sportiv.dar cand am intrat nu am dat nici o proba sportiva ca sa intru

acum depinde si in ce oras esti si ce fel de reguli are liceul la care vrei sa te duci

happy

| Flaviu_9527 a răspuns:

Anul acesta termin Liceul Sportiv din Bv, aşa că va pot da o lămurire în ce priveşte admiterea.
La orice liceul vocaţional din ţară (evident inclusiv cu profil Sportiv) se dau obligatoriu probe specifice fiecărui profil (Pedagocic, Arte plastice şi muzică, Arte plastice şi decorative, Arhitectură, Arte ambientale şi desing, etc...)
Pentru Liceul cu Program Sportiv aveţi link-ul de mai jos cu baremul privind admiterea, inclusiv procedura de admitere (obligatorie!):
http://www.lpsbrasov.ro/......-ix-a.html

**Nu-i înţeleg pe cei care vor sa meargă la un liceul vocaţional dar nu au niciun fel de aptitudine! La fel nu înţeleg cum de sunt admişi?
E ridicol sa auzi că la un liceul vocaţional din ţară se încalcă regulamentul Ministerului şi nu se respectă procedura de organizare şi admitere, astfel încât să poţi intra şi fără probele obligatorii!?
Asta ar însemna ca la un liceu de muzică, de exemplu, ar intra toţi "cantacioşii" cu lanţuri, sau toţi „afonii de succes" din faţă blocului, la Arte plastice îi vom vedea mai ales pe cei care au învăţat cum se fac biluţele de plastelină, la Lic. Sportiv toţi „hamburgerii mişcători" sau toate fâţele talentoase cu unghii roz care ştiu să facă ture în exces (şi pe stadion!)...s.a.m.d.
În concluzie: Verificaţi mai întâi ce aptitudini aveţi, după care alegeţi şi liceul corespunzător specializării pe care doriţi să o urmaţi.
Succes!