| aurelian a întrebat:

Ce sa fac daca am un blocaj la scris? Nu reusesc sa mai compun nimic, ma simt fara imaginatie si nu gasesc nimic care sa ma provoace la scris. Inainte nu era deloc asa, imi era chiar usor sa scriu, doar ma gandeam la subiect si atata, ideile veneau.

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"am un blocaj la scris" - ăata e un autodiagnostic?

| Dandinelle a răspuns:

Cand ai blocaje e bine sa iei o mica pauza de la activitatea aia. De exemplu ai de scris o lucrare grosolana de cateva pagini bune, ia o pauza sa iesi de tot din activitatea respectiva, iesi in parc, vezi un film, alearga, mergi la o galerie de arte etc. Pe langa astea, vezi in ce mediu scrii: aeriseste camera, pune-ti un pahar de apa langa tine, muzica preferata (sau daca te-ai plictisit de ea, cauta un radio online). Nu uita ca cel mai mare critic al tau esti tot tu, nu te pune singur la pamant ca nu-ti ies cuvintele momentan, ai rabdare cu tine.