| popalexandra1234 a întrebat:

Hey TPU-isti.Am o mica problema...defapt una mai mare.Am mai pus o intrebare legata despre acest subiect si din pacate nu am gasit rezolvarea.Am o mare problema de comunicare.De exemplu cu familia sunt foarte vorbareata si cu anumite prietene.Dar cu amici, colegi nu sunt deloc comunicativa.Pur si simplu tac ca muta.Incerc sa gasesc subiecte dar e acolo un blocaj, ma emotionez.Am incercat sa rezolv aceasta problema.Am mai cautat pe net(desi asa nu prea gasesc solutii) si am vorbit cu o colega pe care o consider o prietena "destul" de buna despre asta.Dar pur si simplu nu se rezolva.Si chiar incerc si desi nu merge nimic, continui sa incerc.Ma gandeam la un psiholog dar ce motive gasesc sa le dau parintilor pentru intarzierea mea acasa? Cu ei nu vorbesc despre asta, am motive,.e o poveste lunga.si ma gandesc si la bani, nu pot zice ca am o situatie financiara foarte buna.Ma gandeam la un psiholog online, dar cineva cu care sa vorbesc ca pe chat, si fara bani.Sau nu stiu, altceva, orice. Poate sunteti cativa care ati trecut sau treceti prin asta.Ati putea sa imi dati niste sfaturi, ceva sa imi schimbati mentalitatea.E greu si sunt constienta.Sau daca imi putei recomanda un psiholog bun online.Cu cel de la scoala nu as putea vorbii ca diriga ar sti si asa si parintii mei.Imi e rusine de ceea ce sunt, vreau sa fiu altfel si daca ma puteti ajuta v-as ramane recunoscatoare.Anul trecut, 2013, a fost groaznic din aceste punct de vedere.In 2014 vreau sa schimb ceva. Trebuie pentru ca simt ca asa niciodata nu imi voi trai viata.Multumesc ca ati citit desi am scris mult. happy

Răspuns Câştigător
| 1stResponder a răspuns:

Este foarte mult de discutat si explicat... As vrea eu sa incerc sa te ascult, respectiv ajut mai pe larg.
Lasa-mi tu adresa ta de Y! Messenger sau adauga-ma tu : josephemy@yahoo.com

| popalexandra1234 explică (pentru 1stResponder):

Id-ul meu e popalexandra1234@yahoo.com.Si mersi mult :*

3 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Alexandra,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| DIVERGENT a răspuns:

Poti cumpara o carte PP (psihologie practica). Era una despre incredere sau ceva de genul. Te pup :*