| anonim_4396 a întrebat:

Ce specii literare trebuie sa invat pentru evaluarea nationala la clasa a 8-a? Stiu ca au fost scoase cateva dar nu mai stiu exat care. Si dupa parerea voastra ce va pica anul acesta?

6 răspunsuri:
| asperger3 a răspuns:

Pai eu cred ca fie caracterizare de personaj fie basm sau pastel

| BeSmart17 a răspuns:

Cred ca doina, fabula, balada sau pastelul

| Ghost963 a răspuns:

La epic ai:
-Fabula
-Basmul
-Balada
-Caracterizare de personaje
La geni liric:
-Pastel
-Doina
-Titlu
-Mesajul textului
Si gen dramatic
S-au scos schita, nuvela si romanu.Cred ca o sa ne dea ceva epic.

| Ghost963 a răspuns:

Tu ce crezi?

| ElSueno a răspuns (pentru Ghost963):

Eu doar sper laughing Sper sa ne pice genul epic, liric, genul dramatic sau pastelul, astea mi se par cele mai usoare. Daca ne pica titlul sau mesajul textului ne-am cam dus pe pl.mi se par destul de grele.

| DaCumSaNu a răspuns (pentru ElSueno):

Ce naiba e greu la ele? Nu poti sa-ti dai seama care-i legatura intre titlu si compunere, ce exprima el? Nici mesajul textului nu poti sa-ti dai seama care e?