| Ra1nman a întrebat:

Ce studii/examene/alte chestii trebuie sa faci/susti pentru a deveni avocat? Iata ce stiu eu: dupa ce urmezi cursurile facultatii de drept, adica 4 ani, sustii un examen de licenta (asa se numeste, nu?). Nu stiu insa exact ce se intampla dupa cei 4 ani de drept. Din cate stiam eu trebuie sa iti gasesti un avocat licentiat care sa te ia la menotrat si care sa te invete cu se mananca de fapt aceasta meserie.

Pe scurt iata intrebarile mele, structurate mai bine:

a) Ce se intampla dupa ce dai examenul de licenta? Ce examene vei mai da, pana sa devi avocat "full", ca de, sa folosesc si un termen "modern".

b) O persoana apropiata mi-a zis, a subliniat insa ca nu stie sigur, ca pentru a deveni avocat trebuie sa faci magistratura. Am cautat pe net si am inteles ca nu este necesar, decat daca vrei sa profesezi ca judecator sau procuror. Deci, este necesara magistratura pentru a deveni avocat? Daca da, atunci ea se plateste (persoana respectiva stia ca se plateste).

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Legea nr.51/1995 actualizata:
"Art. 20
(1) Calitatea de avocat definitiv se dobandeste in baza unui examen organizat de U.N.B.R., anual si la nivel national, potrivit prezentei legi si Statutului profesiei de avocat sau prin promovarea examenului de absolvire a Institutului National pentru Pregatirea si Perfectionarea Avocatilor, in conditiile prevazute de Statutul profesiei de avocat. "

Deci, dupa finalizarea facultatii si obtinerea diplomei de licenta pentru a deveni avocat definitiv dai un "examen de primire in profesia de avocat"( vezi aici :http://www.unbr.ro/index.php?id=16). Daca reusesti la acest examen, dobandesti calitatea de "avocat stagiar", lucrezi ca stagiar intr-un cabinet de avocatura( DACA vei gasi unul ca sa te accepte!) si, in paralel, urmezi cursurile timp de 2 ani la INPPA--- la finalizarea cursurilor, respectiv a stagiaturii, sustii examenul "de definitivare" in urma caruia, daca il promovezi, obtii titulatura de "avocat definitiv".

Pentru a profesa ca avocat, NU este nevoie sa urmezi cursurile Institutului Superior al Magistraturii --- este un alt traseu profesional pe care il pot urma absolventii facultatii de drept (cu diploma de licenta) in vederea obtinerii dreptului de a profesa ca judecator sau procuror.

P.S. pentru profesia de avocat, partea cea mai grea este gasirea unui" avocat indrumator"( vezi conditia din art.18, alin(1) din Lege :http://www.dreptonline.ro/legislatie/legea_profesiei_avocat.php).A gasi un "avocat indrumator" presupune indeplinirea uneia din cele 3 conditii nescrise/tacite ( asta, pentru ca bransa avocatilor este "deschisa pentru unii, putini la numar, si "inchisa" pentru altii care, in fapt, sunt majoritatea absolventilor de drept!):
- ori esti un absolvent de drept exceptional, care iese in evidenta din marea masa a absolventilor
-ori ai rude apropiate in bransa care sunt dispuse sa te instruiasca fara a plati
- ori dispui de suficiente resurse financiare( mii de euro!) sa-ti platesti avocatul indrumator pentru "efortul" de indrumare.

| Ra1nman explică (pentru alessia5158):

Multumesc mult pentru raspunsul tau detaliat!

3 răspunsuri:
| KaterinaРомановский a răspuns:

După examenul de licență (care se dă la orice facultate, la terminarea ei), mai trebuie să dai și un examen de barou parcă, unde trebuie să obții un anumit punctaj, examen care este extrem de greu și pe care puțini îl iau, apoi 2 ani trebuie să fii sub supervizarea unui avocat ca sa poți obține dreptul de liberă-practică!

| Ra1nman explică (pentru KaterinaРомановский):

Iti mulumesc pentru raspuns! Insa, celalalt a fost putin mai complet. Apreciez insa foarte mult pentru ca ti-ai luat din timpul tau pentru a-mi raspunde mie.