| Teoo14 a întrebat:

Salut.Cine ma poate ajuta cu niste expresii si maxime latinesti despre celebriate, frica, emotie, vacanta, dar nu dragoste sau prietenie. Fundahappy

3 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Abundantia cautela non nocet ( Excesul de precauție nu este dăunător).
Aequam memento rebus in arduis(Nu uita să-ți păstrezi totdeauna sîngele rece, în nenorocire ( în fața primejdiei) (Horațiu - Ode).

| corolav a răspuns:

Aut Caesar, aut nihil"( Ori împărat, ori nimic).
Ridendo castigat mores( Rîzînd să îndrepți moravurile).
Altfel spus, umorul, ironia sau satira sînt cele mai bune mijloace pentru a îndrepta greșelile și relele deprinderi ale oamenilor.
Compesce mentem ( Înfrînează-ți patima).

| raluk27 a răspuns:

Cu vacanta e mai greu..Nu stiu daca romanii aveau concediu happy