| Nikolaus a întrebat:

Cine-mi explica fazele unei olimpiade si ordinea lor?
Adica nu sunt chiar paralel cu olimpiada dar nu inteleg ce-i aia faza locala si faza pe sector.

Ar trebui sa fie cam asa:

Profa da un test pe scoala sa mai elimine elevi pentru ca nu poate merge cu prea multi.
Faza locala >-? Cica se tine pe la o scoala din oras dar nu inteleg, nu era judeteana?
Judeteana >- testul se da la tot judetul pentru a merge la nationala?
Nationala >- test pe toata tara, cu elevi din toate judetele.
Dupa stiu ca mai urmeaza si altele, gen international, balcanic, olimpiada de stiinte samd?

In principiu cine-mi explica faza locala (sau pe sector, am o culegere cu teste si scrie Bucuresti, Faza pe Sector) si faza judeteana? Merci mult.

3 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Unele olimpiade au si faza locala (adica pe oras) si faza judeteana, pe judet. Daca judetul e prea mic si daca sunt prea putini participanti nu are rost sa se mai faca si faza locala, asa ca de la scoala ajungi direct la faza judeteana.

| nlko a răspuns:

Prima faza e cea pe scoala.
Dupa, urmeaza faza pe sector, dar doar in Bucuresti.( se da intr-o singura scoala din fiecare sector)
Dupa, etapa pe municipiu/ faza judeteana/faza locala.(care se da intr-o singura scoala din judet/oras).
Urmeaza etapa nationala, iar la unele olimpiade exista si internationala.

| Akihito a răspuns:

E asemeni unui turnir, fazele fiind : faza pe scoala( optional ), faza pe oras/sector, faza pe judet, faza pe tara(nationala), faza internationala.

Daca iei o anumita nota la faza pe oras/sector treci mai departe, avansand la faza pe judet. Aici se intampla la fel, iei o anumita nota si treci mai departe la nationala, la fel se intampla si acum, iei o anumita nota si treci la internationala.

Desigar ca dificultatea, volumul materiei creste dupa fiecare etapa trecuta.

P.S. faza pe scoala se tine, de obicei, daca sunt multi care vor sa mearga la olimpiada. De ex sunt 50 de copii care vor sa mearga, nu o sa ii bage pe toti, da un test si ii ia pe cei mai buni.