| Lucian_Blaga_2001 a întrebat:

Cum adica forme pronominale? Sunt in clasa a 8-a. Dati exemple, va rog. Imi trebui pentru argumentare de doina (marci lexico-gramaticale). Ma descurc sa iau din text, dati doar exemple de forme pronominale la pers 1, 2 si a 3-a. MULTUMESC!

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Mărcile subiectivității, lexico-gramaticale sunt formele verbale și pronominale la pers. I-a și a II-a, sg si plural.
Ex:
- Forme verbale (pers I): aștept, iubesc etc.
- Forme verbale (pers a II-a): aștepți, iubești etc.
- Pronume (pers I): mine, mă, ai mei etc.
- Forme pronominale (pers II-a): al tău, tine etc
- Adjective pronominale posesive (pers I). Ex: (iubitul) meu, (copiii) mei etc.
- Adjective pronominale posesive (pers II-a). Ex: (iubitul) tău, (copiii) tăi
- Substantive în vocativ (Doamne!)

Sper să te descurci... happy