| jan33tt a întrebat:

Hei TPU... dati-mi niste exemple de tipuri de pleonasme lexico-gramaticale... funda

10 răspunsuri:
| FlorinaOnt a răspuns:

Avanseaza inainte, happy-end fericit, repeta inca o data, averse de ploaie, cobori in jos, urci in sus,

| andraanamaria98 a răspuns:

Marea majoritate, sare sus, coboara jos, concert memorial in memoria

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Baba batrana
Urc in jos
Mijloace mass-media
a avansa înainte
perioadă de timp
pubele de gunoi
acord comun
Am auzit cu urechile
cobor jos
urc sus

| georgianageorgiana a răspuns:

Baba batrana, hemoragie de sânge, mijloacele mass-media

| Lucian_Bogdan_1995 a răspuns:

•accident neprevazut/ neplacut ( cand vorbim de accidente ne referim la evenimente intamplatoare si neplacute)

• atac agresiv (atac = actiune agresiva impotriva cuiva)

• a avansa inainte (a avansa = a inainta)

• averse de ploaie (aversa = ploaie rapida)

• cel mai celebru (celebru = foarte vestit)

• cobai pentru experienta (cobai = animale folosite in experiente de laborator);

• a cobori jos (a cobori = a se indrepta in jos)

• a colabora impreuna (a colabora = a lucra impreuna)

• a conlucra impreuna (a conlucra = a lucra impreuna)

• contrabanda ilegala (contrabanda = marfa transportata ilegal)

• a convietui impreuna (a convietui = a trai impreuna)

• deschiderea vernisajului (vernisaj = deschidere oficiala a unei expozitii de arta)

• a dainui permanent (a dainui = a persista, a se permanentiza)

• a ecraniza un film (a ecraniza = a adapta o lucrare literara/ muzicala pentru ecran)

• exemple ilustrative (a ilustra = a clarifica prin exemple)

• foarte excelent (excelent = cel mai bun, exceptional)

• hemoragie de sange (hemoragie = scurgere de sange)

• incident neasteptat/ neplacut (incident = intamplare neasteptata si neplacuta)

• infatisare cu aspect cochet (infatisare = aspect)

• a ingheta de frig (a ingheta = a amorti de frig)

• mijloace mass-media (mass-media = mijloace de comunicare in masa)

• cel mai optim (optim = cel mai bun, excelent)

• a prefera mai bine (a prefera = a alege ce este mai bine)

• panaceu universal (panaceu reprezinta ideea de medicament care ar putea vindeca orice boala, prin urmare adaugarea adjectivului universal nu adauga nimic la intelesul cuvantului panaceu)

• poate fi posibil (posibil = care poate exista, care poate fi realizat)

• prin prisma punctului de vedere (prin prisma = din punct de vedere)

• procent la suta (procent = a suta parte dintr-un intreg)

• impartit in trei trimestre/doua semestre(trei si doua sunt inutile, pentru ca trimestre ori semestre includ deja informatiile referitoare la numarul trimestrelor ori cel al semestrelor)

• a protesta impotriva (a protesta = a manifesta o impotrivire fata de ceva)

• perioada de timp (perioada = interval de timp)

• pubela de gunoi (pubela = recipient pentru gunoi)

• a relua din nou (a relua = a lua din nou)

• scurta alocutiune (alocutiune = scurta cuvantare)

• a urca sus (a urca = a se deplasa in sus, a sui)

• a urma in continuare (a urma = a desfasura in continuare, a continua)

• acord comun: acordul presupune intelegerea intre doua sau mai multe parti.

• deschiderea vernisajului: vernisaj este ceremonia de deschiderea a unei expozitii.

Citeste mai mult: http://www.avocatnet.ro/......nasme.html
Follow us: Avocatnetro on Facebook

| Merkit_Ylo_1995 a răspuns:

Sangerez cu sange, Aud cu urechile, Cobor jos si Avanseaza inainte

| crazygirl15 a răspuns:

Cerc rotund, baba batrana, a inainta inainte, a cobori jos, a urca sus, a se intoarce inapoi, caligrafie frumoasa, conducere manageriala, a conlocui laolalta, a conlucra impreuna, a prefera mai bine, un procent de... la suta, a relua din nou, a ingheta de frig etc.

| printesa1999 a răspuns:

Urs sus, cobor jus, hemoragie la sange ect

| Ionesa_Narcy_1999 a răspuns:

A conlucra, rechizite scolare, caligrafie frumoasa