| sebyz61 a întrebat:

Salut, cum as putea sa invat cat mai repede si mai eficient pentru evaluarea nationala din cls a 8a la matematica? Incluzand toate lectiile geometrie/algebra. Astept sfaturi si site uri unde ma pot antrena si siteuri unde pot citi toata programa!

3 răspunsuri:
| isemilia a răspuns:

Un site bun este manuale.edu.ro. Ai toate manualele in format digital. Cele oficiale.
Si eu sunt in clasa a 8a, iar, personal, acum lucrez dintr-o culegere de a 7a (matematica de a 5a si de a 6a e mai usoara, nu e atat de multa materie) si din una din a 8a. Poti face si teste de EN. (mateinfo e un site bun)

| Laura162 a răspuns:

Aici ai programa:
https://www.edupedu.ro/evaluarea-nationala-2021-programa-de-matematica/

La mate, cel mai bine e cu creionul pe hartie. Scoate toate formulele necesare pe un caiet, cauza niste modele de exercitii (rezolvate) si incearca sa intelegi de unde pana unde se rezolva asa. Fa rost de niste modele de evaluare (fie din anii anteriori, fie o culegere pentru evaluare) si rezolva-le. Axeaza-te pe practica, nu pe memorat teoreme, fiindca nu te pune nimeni sa reciti, ci se aplici.