| AlexanderAlex1 a întrebat:

Salut, cum pot sa invat toate operele pentru bac la romana?

Răspuns Câştigător
| anamariarot a răspuns:

In primul rand, trebuie sa stii cam ce se petrece in fiecare opera, ca sa nu inveti ca papagalul si daca uiti numele unui personaj sa se duca totul. In caz ca n-ai citit operele, uita-te la filme.
In al doilea rand, sa stii cu exactitate structura pe care trebuie sa o urmezi in cadrul eseului, adica definitia curentului literar, incadrarea operei in acel curent, anul si unde a fost publicata, cate ceva despre autor, titlu samd.
Sa nu le lasi pe ultimul moment, sa le inveti din timp si periodic sa le repeti. Daca incepi de pe acum, pana la bac o sa le stii foarte bine. Nu vreau sa te influentez in mod negativ, dar niciunul dintre cunoscutii mei(si nici eu) n-au invatat Dacia Literara si Lovinescu laughing

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Sa stii cat mai multe detalii despre subiect, asta ar inseamna sa citesti cam tot ce ti s-a dat.
Apoi, sa iei comentariul dat de profa si sa iti porgramezi (Daca incepi de timp) cate 2-3 zile pentru fiecare comentariu, sa-linveti doar pe ala si dupa 2 zile sa cauti un subiect in legatura cu acel comentariu si sa-l scrii in timpul dat la bac, cam o ora jumatate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum le-am invatat si eu laughing, le citesti de foarte multe ori, pana iti intra una cate una in cap. Cum crezi altfel, sincer, eu am luat si anumite pastile de memorie, acum fiecare cum retine mai rapid, cu sau fara medicamente.
Ideea este sa nu te gandesti la altceva in timpul bacului, ci doar la asa ceva, ca altfel sigur iti fuge mintea de colo-colo fara sa mai tii minte absolut nimic.

| AdelaElena88 a răspuns:

Ideea nu e sa le inveti pe toate, trebuie sa iti faci o schema, e cel mai bine. La epic poti trebuie sa stii firul narativ si sa fi citit cartea, la liric e mai greu pentru ca acolo nu prea ai ce sa fabulezi, ai elemntele de versificatie, simbolurile care trebuie explicate si interpretate, acolo chiar trebuie sa inveti comentariul.Bafta!