| Bogdy4Boss a întrebat:

Salut, cum se calcula aria suprafetei (ABCD)? In cazul meu un trapez isoscel (am gasit formula cu h/inaltimea dar eu nu am inaltimea).
Va rog imi spune si mie cineva formula?

Ps: daca se poate si un exemplu de calcul. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| paint9 a răspuns:

1.Faci axa de coordonate si plasezi fiecare punct dupa coordonate
de exemplu A(1, 2) x=1 iar y=2 asa faci cu fiecare
2. Explici in problema care sunt bazele,( din edesen te uiti si scrii Baza mare=AB si baza mica CD)
3. Apoi scrii AB=x(jos pui indicile B)-x(jos pui indicele A) = 8-1=...
(la fel faci si cu baza mica)
4.Scrii:Fiindca avem un trapez isoscel ai caror baze sunt paralele cu axa Ox rezulta ca inaltimea trapezului este egala din diferenta ordonatelor a unui punct de pe baza mica si unul din baza mare =>h=y(indicele D)-y(indecele A)
Acum ai marimea bazelor si inaltimii, succes,

4 răspunsuri:
| paint9 a răspuns:

Desparte figura in 2 triunghiuri care dupa regula sunt egale dupa suprafata si un dreptunghi/pătrat
daca ai vreo relatie dintre baze pui notatia,, x'' rezolvi o ecuatie de gr 1 apoi h=(b1 + b2)/2

| Bogdy4Boss explică (pentru paint9):

Scuze dar nu am inteles ce vrei sa spui... Poti sa fi mai explicit? Imi cere doar sa calculez aria suprafetei (ABCD) si eu am ales un trapez isoscel exercitiul spune ca are varfurile A (1, 2), B (8, 2), C (6, 4), D (3, 4). Te rog ajuta-ma cu un exemplu sa inteleg cum se procedeaza...

| Bogdy4Boss explică (pentru paint9):

Multumesc mult!

| corolav a răspuns (pentru paint9):

Dacă desparți figura în două triunghiuri...NICIODATĂ cele două triunghiuri nu vor fi egale.
Au cîte două laturi egale, dar cele de al treilea nu sunt egale între ele și, deci, cele două triunghiuri nu pot fi egale.
Vezi cazurile de egalitate ale două triunghiuri (LLL;, LUL; UUU).

| paint9 a răspuns (pentru Bogdy4Boss):

1.Faci axa de coordonate si plasezi fiecare punct dupa coordonate
de exemplu A(1, 2) x=1 iar y=2 asa faci cu fiecare
2. Explici in problema care sunt bazele,( din edesen te uiti si scrii Baza mare=AB si baza mica CD)
3. Apoi scrii AB=x(jos pui indicile B)-x(jos pui indicele A) = 8-1=...
(la fel faci si cu baza mica)
4.Scrii:Fiindca avem un trapez isoscel ai caror baze sunt paralele cu axa Ox rezulta ca inaltimea trapezului este egala din diferenta ordonatelor a unui punct de pe baza mica si unul din baza mare =>h=y(indicele D)-y(indecele A)
Acum ai marimea bazelor si inaltimii, succes,