| Mirodone_Diana_1993 a întrebat:

Salut, cum transform un substantiv într-un adjectiv?

3 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Hmm...
Ai acces la internet. Ai creat un cont pe TPU si ti-ai pierdut timpul pretios punand aceasta intrebare...
Dar Google ce are? Nu este setat ca motor de cautare implicit? Te-a suparat Google si ai venit la Mozilla? Sa stii ca si el poate cauta.
Ideea generala: cauta pe pe internet, nu il intreba.

| denisTiky a răspuns:

Pai, substantivul din propozitia "Frumosul vine cu noi" este "frumosul". Acest cuvant poti sa il transformi in ajdectiv daca elimini -ul de la finalul cuvantului (articolul daca nu ma insel). Bafta, dar sa stii ca pe acest site nu ai voie la asemenea intrebari ce se tin de scoala, mergi pe Brainly(nu iti dau report ca nu sunt de ala). Bafta

| LPCTSTR a răspuns (pentru denisTiky):

Dragul meu, informatia cu privire la raportare nu era necesara.
Daca tu nu te consideri "de ala" nu inseamna ca trebuie sa te auto-sugerezi ca un trecator cu vederea/"un pasuitor".
Si incearca si tu sa redactezi textul astfel incat noi sa putem intelege mai usor informatia, adica sa ai grija la exprimare.