| anonimtpu8 a întrebat:

Daca am terminat o facultate cu licenta in Informatica Economica care ar fi sansele sa fiu admis la master de Inginerie Software?

In conditiile in care pe pagina de admitere la aceasta specializare, la rubrica "cui i se adreseaza" se regasesc urmatoarele,
"absolvenţilor ciclului de licenţă de la Informatică, Matematică informatică, Calculatoare şi Tehnologia Informaţiei
alte specializări din domeniul ştiinţelor exacte şi inginereşti"

5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu poti aplica la acest master!
In Nomenclatorul domeniilor de studii universitare de licenta si master, Informatica economica este incadrata in domeniul fundamental " stiinte economice", nicidecum in domeniul "stiinte exacte" sau in domeniul "stiinte ingineresti". Vezi confirmarea, in link-ul care contine Anexa 1 din HG nr.676/2001: http://www.upt.ro/pdf/licenta&master/HG_676_2007_Anexa1.pdf

| Bondarel99 a răspuns:

Masterul poate fi de completare sau de aprofundare, nu trebuie sa fie in același domeniu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ai nicio restricție la admitere la un master, treaba aia e doar informativa

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

De obicei se dau admiteri. Daca cercetezi singuri si inveti, ai toate sansele sa iei nota mare ca sa intri.

| Doja a răspuns:

Eu ti-as sugera sa faci practica foarte multa. Scolile in IT sunt inutile la noi... adica nu iti dau informatiile pe care le primesti lucrand efectiv, si mai dai si o groaza de bani.

Fiind absolvent de Informatica Economica poti sa te angajezi lejer intr-o firma de IT pe post cu reducere de taxe.