| anonim_4396 a întrebat:

Salut,

De ce,, Ia sa vedem" se scrie ia legat si nu cu cratima?

Adica ia legat nu are sens de a lua?

3 răspunsuri:
| Yurisa a răspuns:

"Ia sa vedem". In construcita data se scrie fara cratima. Cand se scrie cu cratima implica un verb la perfect compus si persoana a 3-a. Aici nu stiu care e istoria expresiei, dar pare o interjectie: "Ia!" gen "Hai". Oricum, corect e fara cratima

| laSoledad a răspuns:

Ia din expresia,, Ia sa vedem" este o interjectie.

"Ia legat nu are sens de a lua?"- intr-un fel, dar oricum, verbul a lua nu se scrie cu cratima (exemplu: El ia cainele acasa). Deci, nici in cazul asta nu se pune problema de cratima.

I-a apare cu cratima in contexte de genul: Baiatul i-a dat fetei o floare. Cui? Fetei. Ei I-A dat. I-ul reprezinta un pronume la persoana a treia. Si A-ul este atasat verbului la timpul perfect compus. Deci, se scrie I-A cand este vorba de o alaturare a unui pronome cu un verb la perfect compus.

,, Ia sa vedem" este doar o interjectie aici. De genul "hai sa vedem"

| Sonia822 a răspuns:

Pentru ca e o interjectie, pentru ca pentru ``sa vedem`` nu poti sa-l iei