| cristinasud a întrebat:

Salut,de curand am intrat la un liceu economic,pe profilul comert, iar profilul acesta nu a fost intocmai ce doream.As putea face un transfer dupa un an la un liceu cu un profil de stiinte ale naturii?
Ce diferente trebuie sa dau?
Tin sa precizez ca doresc sa fac alegerea asta,deoarece nu sunt sigura ca nu ma voi descurca la profilul actual, iar dorinta mea cea mai mare este sa intru la un profil de stiinte ale naturii pentru a urma ceva in domeniu.

Răspuns Apreciat de Editori
| Sophieka a răspuns:

Buna

Nu este nicio problema daca nu doresti...Dar la stiinte ale naturii nu va fi usor daca nu ai inclinatie spre mate, fizica, biologie si chimie + bacul din matematica si probabil una din celelalte materii la alegere adica fizica, bio, chimie.

Poti sa iti faci tansferul si acum, nu este tarziu. Trebuie sa mergi la scoala la care doresti sa te inscrii, sa discuti cu directorul / directoarea si sa iti prezinti si carnetul de note sau o fisa cu notele obtinute macar la examen fiindca sigur te vor intreba despre situatia ta la invatamant.
Sa mergi imbracata decent si fara machiaj.

Pe langa faptul ca te poti transfera si acum daca scoala accepta, te poti transfera si in semestrul II, daca vrei sa dai o sansa acestei scoli unde ai fost admisa.

1 răspuns:
| Ofiintă a răspuns:

Poți să te transferi cu condiția ca liceul respectiv să te accepte.
Nu știu exact care sunt materiile la care trebuie să dai examen, însă, bănuiesc că cele specifice profilului, biologie și chimie.