| Bios_Logos_1986 a întrebat:

Salut,

Deci in primul rand va salut si va urez sarbatori fericite...As dori sfatul vostru cat mai la obiect si cu raspunsuri cat mai explicite.In urma mai multor conflicte pe care le-am avut pe parcursul liceului am fost exmatriculat fara drept de inscriere in aceeasi unitate de invatamant.Acum nu stiu daca ma pot transfera la alt liceu deoarece conform ordinului nr. 6152/7.11.2012 transferurile intre semestre se pot face doar in anumite cazuri speciale cu aprobarea consiliului inspectoratului general.Eu consider ca si cazul meu este unul special.Am vorbit cu directorul unui liceu care nu stia de faptul ca sunt exmatriculat si a spus ca este posibil doar la vara sa realizez transferul.Acum ma intreb daca este posibil sa fac transferul la alt liceu si sa-mi mentin specializarea mate-info, nu as vrea la mecanica sau altele asemenea.Rog raspuns cat mai rapid al cuiva autorizat sau care a trecut/trece prin situatia mea.

Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Nu este adevarat! --- art 146 din Regulament spune clar :"Transferurile in care se pastreaza forma de invatamant se pot efectua numai in perioada intersemestriala sau a vacantei de vara; regulamentul intern al unitatii de invatamant poate prevedea si conditii speciale de transfer"--- ori, art. 146 din Regulament NU a fost modificat prin Ord. nr 6152/2012!
Ordinul nr. 6152 NU schimba in esenta continutul articolelor modificate, respectiv ale art. 135 si 148 --- vezi Regulamentul de organizare si functionare a unitatilor de invatamant preuniversitar, publicat in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 874 din 29 septembrie 2005:http://www.sfatulmedicului.ro/......t-pre_3341

Aici ai ord. 6152/2012 :
http://legestart.ro/......zM0%29.htm

Art. 148 din Ord. 6152/2012, asa cum este redactat, se refera la "Transferul elevilor in timpul anului scolar"( nu in perioada intersemestriala si nu in perioada vacantei de vara asa cum specifica art. 146 din Regulament). Acest transfer " in timpul anului scolar", spune respectivul articol, "se poate efectua, in mod exceptional, cu respectarea prevederilor art. 136-145, in urmatoarele situatii"( vezi continuarea din Ordin!)

Situatia ta NU se incadreaza in prevederile Ordinului 6152/2012 asa cum crezi! Deci te poti transfera in conditiile articolelor 136-145( in special art. 146) din Regulament.

Pentru tranfer, ai nevoie de cateva avize asa cum prevede art 135 din Ord. 6152/2012 : "Transferul se face cu avizul consultativ al consiliului de administratie al unitatii de la care se face transferul si cu aprobarea consiliului de administratie al unitatii la care se face transferul."

Daca scoala de la care pleci refuza sa-ti dea acel "aviz consultativ" o poti actiona in judecata si cere anularea actului administrativ ( a deciziei de exmatriculare)