| anonim_4396 a întrebat:

Salut, deci la examen am luat 10.00 la mate si 7.80 la romana, media generala mi-a iesit 8.90, fara aia 5-8. Oare sa fac contestatie la romana?
Si inca o intrebare:
Liceul la care vreau sa ma duc eu ( profil mate-info ) are ultima medie de intrare pe 2014: 8.46 si pe 2013: 8.80.Ce inseamna asta? Adica eu acum intru sigur la mate info? daca am 8.90?
funda

4 răspunsuri:
| Arisa001 a răspuns:

Trebuie sa stii media de admitere la liceu cu tot cu cea din 5-8. Daca e mai mare ca ultima medie sunt sanse mari sa intri.
Mediile din 2013 nu mai conteaza deoarece atunci era 50-50, acum e 75-25 si de asta erau mari.

| DinaLov3 a răspuns:

Da, inseamna ca intri sigur, presupun ca si in 5-8 ai avut note mari deci nu pot sa scada media. Tu, trebuia sa nu ai media toatala de intrare sub 8, 46. Daca esti sigur ca ai facut mai mult la romana, depunde. Contestatia se considera doar daca este eroare de 50 de sutimi +/-. Deci daca esti sigur ca ai facut cu 50 de sutimi mai mult si iti modifica nota, depune, dar daca nu stii, nu risca, s-ar putea sa-ti scada nota cu 50 de sutimi. E doar un sfat, faci cum stii, felicitari si succes in continuare.

| 10Bubico a răspuns:

La contestatie poti ori sa castigi ori sa pierzi.Decizia e a ta.

| CatalinPTM a răspuns:

Am facut pana la urma.Va spun marti ce nota iau laughing