| Caluțcucorn a întrebat:

E nu inteleg ce e cu invatamantul asta de tot c#$#$l? Adica de pe clasele gimnaziale ar trebui sa ne alegem ce sa facem? Mie imi place de exemplu biologia, chimia, istoria si geografia. Da de exemplu la mate nu prea sunt bun am 8, 7, 6 si asa in zile bun un 9. Adica gandirea e in mai multe feluri. Eu sincer m-as duce la medicina. Dar de ce dumnzeu am facut atata mate nu stiu. Ca si tacameu ma omara cu mate ca sunt slab si ca nu stiu ce. Si pe astelalte nu il interesa. Eu vreau medicina dar el tine la inginerie si nu stiu ce. Da mie nu imi place. Sa lucrez in fiare, nu vad rostu. ( nu jignesc pe nimeni care are inclinati spre asta dar eu sincer nu suport.) Deci ce are invatamantul asta? Eu am invatat mai bine uitandu-ma prin enciclopedi si filme. Ca si la engleza (sa nu mai zic).Ar trebui ca in scoli de la clasa a V-a sa se aleaga pe profile. Si uni profi nu predau ca lumea la geografie anul asta nu am invatat nimic le toceam si gata. Dar la istorie ne preda intr-un mod poem si viata sociala a nu stiu cui. Si am prins asta cu dragoste in suflet. Deci si profi astia ar trebui sa fie mai studiati mantal si psihic.
Deci ce dracu are invatamantul asta romanesc?
Scuze pentru greseli gramaticale ca m-an grabit si am scris repede la tastatura.

1 răspuns:
| mihaela0205 a răspuns:

Și eu gândeam într-un timp la fel ca tine, că ar fi fost mai bine să ne alegem un profil din clasa a 5-a, însă nu am gândit corect. Noi trebuie să ne alegem un profil tocmai în clasa a 9-a, deoarece în acești 4 ani de gimnaziu descoperi ceea ce îți place cu adevărat, pe când dacă ai alege din clasa a 5-a, ai putea regreta, deoarece ești prea mic pentru a face o alegere corectă. Așa că în acești ani ai timp să studiezi toate materiile și să vezi la sfârșit de ce te simți atras, pentru a putea să-ți alegi un profil unde să te descurci.
Și eu îmi doream până acum să urmez medicina, dar am renunțat la acest gând. Ar trebui să-i explici tatălui tău că tu ai înclinații spre această latură a medicinei, și chiar nu văd ce ar avea împotrivă deoarece este o alegere foarte bună. Și eu mă descurc foarte bine pe latura aceasta reală (chimie, matematică, fizică), însă vreau, cu toate acestea, să urmez psihologia happy
Iar tu, dacă ai de gând să dai la medicină, îți va trebui și matematică, te asigur. Pentru a urma această facultate, ar trebui să mergi la profilul "știinte ale naturii" care se axează pe aceste materii (chimie, biologie, fizică, matematică).
Așa că, îți urez mult succes în tot ceea ce vei face!