| Marian34732346 a întrebat:

Salut! Este posibil sa devii fluent in limba germana intr-un singur an, dacă o inveti de unul singur, fara profesor? ( mentionez, dacă o inveti cu ajutorul cartilor, internetului, site-urilor si aplicatiilor legate de limba germana, emisiuni/filme/videoclipuri germane etc, dar fara profesor )

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Intr-un singur an nu prea vei vorbi fluent o limba, doar daca traiesti si vorbesti tot timpul intre persoane care vorbesc doar aceea limba si doar vocabularul (redus) la conversatiile purtate.

| RoCkKiD a răspuns:

Intr-un an, cu 2 ore de studiu pe zi poti sa ajungi fluent fara probleme.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, poti deveni fluent in germana cu conditia sa ai un profesor german care sa faca zilnic ore de lb germana cu tine.
Singur, nu ai nici o sansa sa inveti germana atat de bien incat sa devii si fluent. Videoclipurile si filmele nu te ajuta cu nimic, intai trebuind sa inveti gramatica lb germane, care foarte foarte grea, apoi sa vorbesti non stop, sa traduci, sa conversezi, sa scrii corect, sa faci povesti sa sa conversezi cu cineva in germana care vorbeste perfect, ca sa poti sa te corectezi, dupa celalalt.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este posibil să devii, cine? Cu ce interes? la ce nivel? În ce domeniu? Eu pot,

| NLS a răspuns:

Cu aplicatii inveti destul de putin.
Recomand cărți, de toate felurile, canale de Youtube si emisiuni cu pronuntie Hochdeutsch (de exemplu articolele video de la Deutsche Welle, disponibile tot pe Youtube).
Daca reușești sau nu intr-un an, asta depinde de cat timp aloci zilnic invatatului, de seriozitate, de capacitatea de memorare, de usurinta cu care renunti.

"Mult succesuri" la declinări?

Cauta pe YouTube:

Lingster Academy
https://youtu.be/3IXfh6MYJIM

Richtig deutsch sprechen
https://youtu.be/7vsD4DeMWxI

Lingoni

FrölichDeutsch

Deutsch mit Rieke
https://youtu.be/Jj-3eltPbfw

DeutschLera

Deutsch mit Lara

| carevaescu a răspuns:

Normalmente, nu, nici macar cu un profesor. Daca ai un talent deosebit, poate.

Daca ai sansa sa te imersezi într-o societate vorbitoare de germana, ai avea sanse mult mai mari.

| Alex9999999999999999999 a răspuns:

Pai de unde vrei sa stim noi cat de mult iti dai tu interesu?hee hee E simpla matematica daca vrei sa inveti fluent faci ca la romanahee hee ce te invata la scoala? Prima data sa scrii dupa te invata grupuri de litere si de sunete, apoi incepi substative, adjective, verbe, pronume si tot asa iti dai seama ca pe fiecare le imparti in categoriile propri...