| cobra15 a întrebat:

Salut,este posibil sa dupa ce termin facultatea de medicina sa nu mai fac rezidentiatul? adica daca pot lucra ca si medic daca nu am rezidentiatul, as vrea informatii de la cineva care chiar stie, pentru ca pe site urile facultatilor nu am gasit astfel de informatii

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Odata ce ai terminat facultatea de medicina dentara NU este nevoie de rezidentiat--- poti trece imediat la exercitarea profesiei. Cei mai multi absolventi incheie parteneriate cu medici experimentati si lucreaza in cabinete private.

In cazul medicinei generale, daca nu reusesti la examenul national de rezidentiat, stai un an pe tuse in Romania!
"Spre deosebire de România, în ţări precum Franţa sau Marea Britanie, spitalele angajează absolvenţi de medicină fără rezidenţiat pe salarii mult mai mari. "Te primesc ca rezident după ce ai terminat facultatea şi ca specialist după rezidenţiat, dar au şi internship-uri care sunt echivalentul rezidenţiatului. Te mai primesc şi ca medic de medicină generală, cum ai terminat facultatea sau în sistemul de asistenţă socială, numai cu diplomă de facultate"--- vezi sursa :http://www.capital.ro/......18512.html

13 răspunsuri:
| Xenya a răspuns:

Nu este posibil ceea ce vrei tu.

| cobra15 explică (pentru Xenya):

Nici macar in cazul stomatologiei?

| Xenya a răspuns (pentru cobra15):

Nu cred ca este nevoie de rezidentiar.Dar oricum asta inseamna sa stai pe langa un medic dentist destul de mult timp pentru a stii dupa sa profesezi.

| KaterinaРомановский a răspuns:

Nu poți! Așa că pune mâna și învață sau lasă locul unei persoane căreia nu îi e lene să facă sacrificii acum pentru o carieră de succes mai târziu!

| cobra15 explică (pentru KaterinaРомановский):

Pana la urma am pus o intrebare, nu trebuie sa faci atata gura ca pana la urma nu e problema ta, si intre timp m am informat si rezidentiatul nu este obligatoriu, asa ca as prefera sa iti vezi de oala ta si sa nu te mai bagi in seama aiurea din moment ce habar nu ai.

| cobra15 explică (pentru alessia5158):

Multumesc mult de tot pentru informatii

| KaterinaРомановский a răspuns (pentru cobra15):

Hai nu zău, sunt anul II medicină (nu știu de la cine te-ai informat) și dețin mai multe informații decât ai tu în momentul de față! Așa că te răsti la mine, stai chill în banca ta și șterge-ți mucii de la nas. Fără rezidențiat nu faci NIMIC! Poate doar pe salvare și cam ATÂT! Probleme?

P.S. când pui o întrebare are dreptul să-ți răspundă oricine, că nu e site-ul lu mă-ta să alegi tu cine răspunde și cine nu! Se vede comunismul și din gândirea ta!

| LNK a răspuns (pentru KaterinaРомановский):

Singura care se agita aici esti tu. Crezi ca esti superioara daca esti in anul II?
Te-ai cam luat fara motiv de parca esti in mahala.
A pus o simpla intrebare, poti sa-i raspunzi frumos si fara sa te arati cat de "mare" esti tu, vezi Doamne.
Ai fi tu studenta la medicina, dar la faza asta ai fost penibila.

| cobra15 explică (pentru LNK):

Asa este, dar ce sa i faci, stii cum se zice, cel mai destept cedeaza

| KaterinaРомановский a răspuns (pentru LNK):

Cine a zis că sunt superioară? I-am zis că dețin informații sigure, față de alții care vorbesc de dragul de a se auzi pe aici. Se va lămuri când va ajunge în ultimul an și va vinde produse medicale (doar asta poți face fără rezidențiat).
Penibil/ă ești tu pentru că după atâta timp te bagi în seama așa fără rost și cazi de prost! A ales ce i-a convenit și gata, care e problema ta?

| LNK a răspuns (pentru KaterinaРомановский):

Nu e nevoie sa zici explicit ca esti superioara. S-a vazut ca asa te consideri din felul in care i-ai raspuns. Un raspuns simplu si cu bun-simt era de-ajuns ca sa-l/s-o lamuresti.
Ai impresia ca esti singura care detine "informatii sigure"? Nu esti nici prima si nici ultima persoana care a urmat Medicina. Poate mai sunt si altii care stiu ce spun, asa ca nu e cazul sa-ti iei nasul la purtare.winking
Poate ma luminezi tu de vreo regula care sa specifice ca nu am voie sa comentez raspunsurile de pe-aici - "dupa atata timp". Hm.
Eu n-am nicio problema. Tu, in schimb, mai ai nevoie de "cizelare".winking

| KaterinaРомановский a răspuns (pentru LNK):

Nu ma consider deloc superioară și nici atotștiutoare, dar atâta timp cât sunt sigură de un lucru iar altcineva vine cu o informație eronată, cred că am tot dreptul de a interveni cu lămuriri.
Și tot nu mi-ai zis care e problema ta. Ai ceva personal cu mine? Atunci rezolv-o în privat, nu mai continua ca deja pici in ridicol...

| LNK a răspuns (pentru KaterinaРомановский):

E o diferenta intre a fi sigur, explicand frumos si a fi sigur explicand in bataie de joc. Nu ti-am zis ca nu ai dreptul sa intervii, ai aceleasi drepturi ca toti membrii site-ului, dar foloseste-le ca sa ajuti si sa aduci lamuriri intr-o altfel de maniera. Nu ti-a dat nimeni in cap.
Nu am absolut nimic cu tine. Nu am ce sa rezolv si stai linistita ca daca pica cineva in in ridicol, aceea nu sunt eu. Ar trebui sa incheiem discutia - nu-i vad rostul.